Gyenge első negyedéves növekedési adatot produkált az Egyesült Államok: a negyedéves alapon kimutatott 0,7 százalékos első becslés messze van a Barack Obama elnöksége záró negyedévében mért 2,5 százaléktól, s még távolabb esik az utód, Donald Trump által optimálisnak mondott 4 százaléktól. Ennek hátterében az áll, hogy noha az amerikaiak többsége optimistán látja a gazdaság jövőjét, mégsem nyitották meg ennek megfelelően a pénztárcájukat Trump beiktatása óta.
Az amerikai GDP 70 százalékát kitevő belső fogyasztás enerváltsága meg is látszik az utóbbi három év leggyengébb számain. A beruházások egészséges növekedést jeleznek, a kiskereskedelmi forgalom és kiemelten a járműeladások alakulása viszont ad okot némi aggodalomra. A lakossági fogyasztás 0,3 százalékkal bővült csupán a negyedévben, míg az előző három hónapot 3,5 százalékos bővülés jellemezte.
A gazdaság növekedése egyelőre a tőzsdei optimizmusban merül ki, Trump megválasztása óta a vezető indexek 11 százalék körüli erősödést mutatnak. A konjunktúraindexek is csúcson vannak, a munkanélküliségi ráta 4,5 százalékra süllyedt. A The New York Times elemzői szerint a megtorpanás csupán átmeneti időre szól, ám egyre viszont kétségtelenül jó: muníciót ad a Trump-adminisztráció kezébe ahhoz, hogy a történelminek hirdetett adócsökkentési program végrehajtásával, a fejlődés gátját képező szabályozási korlátok lebontásával lökést adjon a gazdaságnak. A Fednek is újra kell értékelnie monetáris politikáját, ezt a heti ülésükön meg is tehetik, s elgondolkozhatnak arról, hogy az idei évre belengetett még két kamatemelés milyen hatást okoz a gazdaság számára. Annyi biztos, hogy amíg ezen merengenek, a most egy százalékon álló irányadó ráta a helyén marad.
A font vásárlóerejének látványos csökkenése meglátszik a brit gazdaság első negyedévén is. Megdrágult az élet a júniusi Brexit-szavazás óta, s a lakosság költekezési hajlandósága is mélypontra jutott. A negyedéves növekedési ráta az első, 0,3 százalékos becslés szerint jóval elmaradt mind a várakozásoktól, mind a 2016-ot záró három hónap 0,7 százalékos adatától. Az biztos, hogy a júniusi választási kampányban ez az adat nem mutat jól a konzervatívok „dicsőséglistáján”. A lassulás az elemzők szerint itt nem áll meg, jóllehet a brexites horrorforgatókönyveknél mindenképp jobban alakul a GDP. Az infláció felgyorsulása viszont erősen visszaveti a fogyasztást, a brit gazdaság hajtóerejét. A béremelkedés megtorpant, a vásárlóerő még mindig a válság előtti szinteken jár, ez is nehezíti a helyzetet.
Az évzáró három hónap 0,5 százalékos bővülése után szerényebb, 0,3 százalékos negyedéves fejlődési tempóra váltottak a franciák is. Itt az elnökválasztás kétséges kimenetele mellett az enyhe tél miatt alacsonyabb energiaigény és az export lanyhulása húzta le az adatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.