A bankok a világon szinte mindenütt igyekeznek kommunikációjukban hangsúlyozni a személyességet, a testre szabott ajánlatokat. A gazdasági vállalkozások támogatásához, fellendítéséhez adott hiteleiket azonban – természetes módon – erősen szabályozott keretek közé szorítják, és inkább a vállalkozásoknak kell idomulniuk a banki finanszírozási rendszerhez.
Egy északolasz bank azonban megtalálta a módját, hogy a helyi vállalkozásokat a számukra valóban legkedvezőbb feltételekkel segítse. A Credito Emiliano alapjában egy hagyományos bank a megszokott szolgáltatásokkal. De felismerte a helyi sajttermelők érdekeit – és a finanszírozási és üzleti lehetőségeket –, és hitelfedezetként sajtokat fogad be. Sőt!
Az Emilia-Romagna régió közel kétszázezer fős városa, Reggio Emilia az ismert Parmigiano Reggiano sajtjával vált világhírűvé. Itt van az alacsony kamatú hiteleket adó bank, a Credito Emiliano központja, amely a helyi termelőktől hitelfedezetként frissen készített, malomkeréknyi sajtot is elfogad.
Ezek a friss sajtok a bankhoz kerülnek, majd amikor elérik a megfelelő kort (általában 18-36 hónapos érési idő után) értékesítik őket, akár több ezer dolláros áron. A Credem, ahogy a helyiek nevezik, két óriási, klimatizált raktárban tárolja, felügyeli a sajttartalékot, egészen a piacra kerülésig.
– Mondhatjuk, hogy az alapoktól, szinte a tehenektől vigyázzuk a termelők befektetéseit, és helyettük is felügyeljük a termékeiket, vagyis a sajtot – mondja a raktár vezetője, Roberto Frignani.
A hatalmas raktárban tárolt több mint 300 ezer, a sajtok királyaként is emlegetett, egyenként közel 40 kilogramm súlyú sajttábla értéke megközelíti a 200 millió dollárt. A termelők a banktól nemcsak hitelhez jutnak, de a kiadásaik egy részét is megspórolhatják így, hiszen a sajtok érlelése, tárolása is igen magas költségeket róna a vállalkozásokra.
A sajtelőállítási lánc alapjait a szövetkezetbe tömörült több mint 3500 családi tehéntartó farm adja. Az itt előállított tej újabb gazdaságokba kerül, ahol megkezdődik a feldolgozás. A régió sajtjai minél érettebbek, annál értékesebbek. A fiatalabb, 18 hónapos érlelésű Parmigiano Reggiano megízesíti a tésztát, míg a 36 hónaposok kóstolása az angyalok énekéhez hasonlít – tartják a helyiek.
Eredettörténet
A Parmigiano Reggiano kemény, száraz sajt. Az eredetvédett termék semmilyen hozzáadott anyagot nem tartalmaz, kizárólag tejből, természetes baktériumokkal készül. Készítési ideje késő tavasztól szeptemberig tart, amikor friss füvet legelnek a környék őshonos vörös-tarka tehenei. A termelők naponta kétszer fejhetnek, az esti fejést pihentetik és a reggelivel egészítik ki. A sajtokat az érlelési időszakban naponta kétszer forgatják. A sajt keletkezéstörténete a 12. századra nyúlik vissza, amikor a helyi bencés monostorok a tej eltarthatóságának tökéletes módját igyekeztek megtalálni. Ennek a folyamatnak az egyik szerencsés mellékvágánya
a sajtkészítés technológiája.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.