Továbbgyűrűzik a holland tojásbotrány. A hatóságok bejelentették, hogy a baromfiállomány esetleges fertőzöttségét is vizsgálni fogják – számolt be az AFP hírügynökség. A kutatók azt vizsgálják majd, hogy van-e fipronil vegyszerrel fertőzött baromfitermék forgalomban. Mint ismert, a hollandok csak a múlt héten tettek közzé 170 tojásjelölő kódszámot, amelyekkel pontosan be lehet azonosítani a fipronil rovarirtó szerrel szennyezett tojásokat. A szennyezés gyanúja miatt sok telepet bezártak, és több mint 10 millió tojást semmisítettek meg. A holland telepek mellett németországi és belgiumi tojásüzemekben használták a valamilyen okból fipronil rovarirtó szerrel kevert Dega–16 fertőtlenítőszert.
Normális esetben az emberi fogyasztásra szánt állatok kezelésére ezt a vegyszert nem alkalmazzák, mivel nagy mennyiségben a szervezetbe kerülve máj-, pajzsmirigy- vagy vesekárosodást okozhat. Az igazi botrány akkor tört ki, amikor kiderült, hogy a belga hatóságok egy hónapon át titkolták, hogy nyomoznak a holland fertőzött tojás ügyében. Ez azért fontos, mert az uniós előírások szerint a tagállamoknak azonnal kötelező közzétenniük egy gyors riasztási rendszerben, ha kifogásolható élelmiszert találnak.
https://www.vg.hu/vallalatok/magyarorszag-nem-erintett-holland-tojasugyben-567037/
Mint kiderült, a belgák már június elején vizsgálódni kezdtek, de az uniós hatóságokat csak egy hónappal később, július végén értesítették. A rovarirtó szerrel szennyezett tojások közben hét európai országba is eljuthattak. Az Európai Bizottság szóvivője azt mondta, Hollandia, Belgium és Németország is figyelmeztetett több uniós államot, hogy export útján juthatott hozzájuk is a mérgezett tojásból. A holland hatóságok a svédeket és a svájciakat figyelmeztették, Németország pedig a franciáknak és az Egyesült Királyságnak küldött jelzést. A belgák eljárását erősen kifogásolta a német mezőgazdasági miniszter. Christian Schmidt elfogadhatatlannak nevezte, hogy a belga hatóság nem abban a szellemben lépett fel, mint amelyet az uniós gyorsriasztási rendszer megkövetel.
A holland élelmiszer-biztonsági hatóság szóvivője, Tjitte Mastenbroek az AFP-nek arról számolt be, hogy azokat a baromfikat és termékeket vizsgálják, amelyek a fipronilbotrányba keveredett farmokról származnak. Közben a gazdák szakmai szervezete rámutatott, hogy a legtöbb farm csak egy tevékenységgel foglalkozik: vagy tojásra, vagy baromfihúsra specializálódott. A holland hatóságok 138 baromfitenyésztést – körülbelül egyötöde az ország területén működő farmoknak – tartanak bezárva, és figyelmeztettek arra is, hogy másik 59 gazdaságból származó tojás annyi fipronilt tartalmaz, hogy az már nem adható gyermekeknek. Belgium 51 gazdaságban tiltotta meg a termelést, közülük 21 farmon talált fipronilt, bár a mennyisége majdnem tízszer kevesebb volt a maximális uniós határértéknél. Magyarország elvileg nem érintett az ügyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.