A közel ezer kistermelőtől szőlőt felvásárló Grand Tokaj Zrt.-nek juttat az idei költségvetésből egymilliárd forintot a kormány, valamivel több, mint 330 millió forintot pedig a tavalyi maradványból kap a cég – értesült a Világgazdaság. Az állami mankóra azért van szüksége a Grand Tokajnak, mert egyébként nem lenne képes időben kifizetni a szőlőtermelőket. A kormány a múlt héten tárgyalta az előterjesztést, és a még nem végleges határozattervezetben az is szerepel, hogy a kabinet megállapítása szerint nem jó irányba halad a Grand Tokaj gazdálkodása, ezért meg kell vizsgálni a társaság felszámolásának lehetőségét. A cég ügyeit ismerő forrásunk szerint erre ugyanakkor csak jövőre, már a választások után kerülhetne sor.
A Világgazdaság más forrásai ugyanakkor úgy értesültek, hogy az egymilliárd forinton felüli részt nem felvásárlásra, hanem kapacitásbővítésre kapja a Grand Tokaj. Az állam 2013 és 2015 között kiemelten támogatta a tokaji állami borászatot: ebben az időszakban összesen több mint 12 milliárd forint állami támogatást juttatott a cégnek tőkeemelés és hitel címén. Ennek ellenére a társaság eredményessége romlott, több mint 3,6 milliárd forint üzemi szintű veszteséget halmozott fel, miközben saját tőkéje 3,8 milliárd forinttal csökkent. A korábban Tokaj Kereskedőház Zrt. néven működő társaság mintegy 1150 hektárról gazdálkodik, amelyből csupán 70 hektár a saját tulajdona.
A Grand Tokaj épp a hétvégén jelentette be, hogy szeptember 16-án megkezdte a szőlő felvásárlását: 100 és 140 forintos kilogrammonkénti áron veszi a sárgamuskotályt. A cég honlapján Goreczky Gergely vezérigazgató azt közölte, hogy a muskotályparcellával rendelkező korábbi partnerek kiértesítése már megtörtént, a szerződéskötés elindult. Az idei szüret újdonságaként pedig arról beszélt, hogy az eredetvédett „tokaji” kategória mellett „zempléni” kategóriában is vásárolnak fel szőlőt, amiért kilónként 80 forintot fizetnek. A Grand Tokaj céljaként továbbra is a magasabb cukorfokú termés felvásárlását jelölte meg, ezért a késői szüretelésű termés beszállítására ösztönzik a termelőket, amelyért magasabb árat fizetnek.
A furmint és a hárslevelű, valamint a késői szüretelésű szőlők felvásárlásának részleteit várhatóan a jövő héten ismerhetik meg a termelők. A cég azt is közölte, hogy a tokaji száraz és félédes borok alapanyagát adó szőlőt szintén 100 és 140 forintos kilogrammonkénti áron tervezik felvásárolni, amire a próbaszüretek eredményei alapján várhatóan szeptember végén, október elején kerül sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.