BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Védjegyként jegyzik be a GMO-mentes jelölést

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalnál is bejelentette a GMO-mentes jelölést a földművelésügyi tárca.

A Földművelésügyi Minisztérium a múlt héten védjegyként is bejelentette a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalnál a GMO-mentes jelölést, mely fokozott biztonságot jelent majd a fogyasztóknak és az előállítóknak egyaránt – derült ki Nagy István előadásából. A földművelésügyi tárca miniszterhelyettese az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásár keretében tartott szakmai eseményén rámutatott: a hazánkban bevezetett GMO-mentes jelölés tájékoztató és piacteremtő funkciót is jelent. A GMO-mentesként jelölt állati eredetű termék azt jelenti, hogy az adott állat GMO-mentes takarmányt fogyasztott. Növényi eredetű termékek esetében pedig a jelölés azt jelenti, hogy a termék nem tartalmaz GMO-t. A GMO-mentes jelölés alapvetően lehetőséget, és nem kötelezettséget jelent az élelmiszer-előállítóknak – hangsúlyozta az államtitkár.

Emlékeztetett: Magyarországon a GMO-mentes mezőgazdasági stratégia eredményeképpen GM-növényt soha nem engedtünk köztermesztésbe, és szigorúan ellenőrizzük a vetőmagok, szaporító anyagok GMO-tartalmát, ezzel is garantálva, hogy a hazai mezőgazdasági termelésből származó növényi alapanyagok GMO-mentesek legyenek.

A most védjegyként bejegyzés előtt álló GMO-jelölést szabályozó rendeletben előírt feltételeknek való megfelelés esetén az élelmiszer gyártója a csomagoláson feltüntetheti a GMO-mentességet jelző szöveget. A jelölés megszerzéséhez a termék előállítójának biztosítania és igazolnia kell, hogy az összetevők nem tartalmaznak GMO-t, állati eredetű termékeknél azt is, hogy az állatokat GMO-mentes takarmánnyal etették és a GMO-mentes etetés ténye az élelmiszerláncban nyomon követhető.

Növényi összetevőkön akkor alkalmazható a jelölés, ha az adott növény géntechnológiával módosított változatát élelmiszerként vagy takarmányként engedélyezték az Unióban, de a jelölt élelmiszer nem tartalmaz GMO-növény származékot. Jelenleg a kukorica, a szója, a repce, a gyapot és a cukorrépa engedélyezett az Unióban, tehát a GMO-mentes jelölés is ezen növényekre és a belőlük származó élelmiszerekre lesz alkalmazható. Nem lehet tehát például az almát vagy a sárgarépát GMO-mentességre utaló jelöléssel ellátni, hiszen az azt sugallná, hogy ezeknek van génmódosított változata, holott minden alma és sárgarépa GMO-mentes. Állatok tekintetében – a vadállatokat kivéve – minden, táplálkozásában nyomon követhető állattól származó élelmiszerre alkalmazható a jelölés, valamint a mézre és más méhészeti termékekre is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.