Megteszi az első lépéseket a katalán autonómia felfüggesztésére Spanyolország a szombati rendkívüli kabinetülésen – írja a BBC. A spanyolok azt követően határoztak erről, hogy Carles Puigdemont többszöri felszólításra sem vonta vissza a felfüggesztett függetlenségi nyilatkozatot. A katalán elnök csütörtök reggel azt közölte levélben Mariano Rajoy spanyol miniszterelnökkel, hogy kikiáltják a régió függetlenségét, amennyiben a spanyol kormány nem nyitott a párbeszédre és megfosztja Katalóniát az autonómiájától.
Luis de Guindos spanyol gazdasági miniszter figyelmeztette a katalánokat, hogy a térségből elköltözött 800 vállalat „még csak ízelítő”. Október első két hetében annyi vállalat döntött székhelyének megváltoztatásáról, mint tavaly egész évben. A spanyol kormány október 6-án ráadásul egy rendelettel is megkönnyítette a költözni vágyó cégek dolgát, így a vállalatok igazgatótanácsa már a részvényesek jóváhagyása nélkül is áthelyezheti a cég székhelyét. Katalónia számára a sok távozó cég adóbevételek elvesztését jelenti, hiszen a gazdasági tevékenységet terhelő adót, illetve a vagyonátruházási illetéket is már az új székhelyükön fizetik be a vállalatok.
Csütörtökön pedig tovább bővült a régióból elköltöző cégek lajstroma: a tejtermékekkel és gabonapelyhekkel kereskedő Laboratorios Ordesa, illetve a Servihabitat nevű ingatlanügynökség is bejelentette, hogy másik régióba helyezi át a bázisát. Ennek tükrében rövid távon a független Katalónia gazdasági összeomlásra számíthat – nyilatkozta a Világgazdaságnak Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) vezető kutatója. A szakértő hozzátette, a katalánoknak meg kellene állapodniuk az Európai Unióval vagy Spanyolországgal a túléléshez, azt azonban nem tartja valószínűnek, hogy a jelenlegi spanyol kormánnyal kompromisszumra jutnak.
Rajoy kormánya, amely Nagy Sándor Gyula meglátása szerint „csak fut az események után”, a spanyol alkotmány 155-ös cikkelyére támaszkodva cselekszik, amire még nem volt példa annak 1978-as elfogadása óta. A spanyol miniszterelnöknek először listát kell készítenie a felsőház számára arról, hogy pontosan milyen intézkedéseket terveznek, és ezt a listát el kell juttatnia a spanyol szenátus autonóm közösségekkel foglalkozó bizottságához is, csak ezt követően kerül a szenátus elé az ügy.
Nagy Sándor Gyula hangsúlyozta, Spanyolország csak addig függesztheti fel az autonómiát, amíg nem rendeződik a helyzet. A spanyolok várhatóan feloszlatják a katalán parlamentet, és új választásokat írnak ki – legkorábban 2018 elejére. Rövid időn belül tehát előreláthatóan nem lesz változás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.