2017. január–augusztusban a forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 4 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál – írja a kiskereskedelemről szóló második becslésében KSH. Eszerint az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalmának volumene 4,7 százalékkal nőtt 2017. augusztusban az előző év azonos időszakához viszonyítva, a naptárhatástól megtisztítva.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 2,9 százalékkal nőtt. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,1 százalékkal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,7 százalékkal csökkent.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 7,9 százalékkal emelkedett. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes- (13 százalék), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (12 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (6,7 százalék), a bútor-, műszakicikk- (4,5 százalék), valamint a textil-, ruházati és lábbeli-üzletekben (0,6 százalék). Ezzel szemben a forgalom volumene csökkent a használtcikk-üzletekben (0,8 százalékos csökkenés).
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 3,3 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 24 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2,6 százalékkal nőtt. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 5,1 százalékkal nőttek – írja a KSH.
A becslés szerint 2017. augusztusában az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 922 milliárd forint volt. Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
A KSH végül kitér rá: 2017. január–augusztusban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene 4 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 2,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,2 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.
A magyar gazdaság erősödését mutatja, hogy előtérbe kerül a háztartások válság során elhalasztott fogyasztása, valamint egyre inkább nő a kereslet a tartós fogyasztási cikkek iránt
– reagált a KSH adataira a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Az apparátus szerint a magyar családok anyagi helyzete folyamatosan javul, amit a lakossági hitelállomány több hónapja tartó bővülése is alátámaszt.
Az NGM kommentárjában kiemelte: nemzetközi viszonylatban a magyar kiskereskedelmi forgalom teljesítménye ismét meghaladta az Európai Unió 2 százalékos átlagát. „A kormány kezdeményezésére megkötött hatéves bérmegállapodás az áfacsökkentésekhez hasonlóan a magyar családok jövedelmének emelkedésén keresztül a fogyasztás növekedéséhez is hozzájárul. Az intézkedés sikerességét az is igazolja, hogy az idei év első nyolc hónapjában 12,7 százalékkal nőttek a bérek az előző év azonos időszakához képest.” – írták közleményükben.
A részletes adatok nem jelentenek meglepetést, már régóta a tartós fogyasztási cikkek jelentik a kiskereskedelem motorját – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Ezt mutatja az is, hogy az év első nyolc hónapjában az összesített forgalom 4 százalékkal nőtt, a nem élelmiszereknél pedig 6,8 százalékos volt az emelkedés.
Látható egy átrendeződés a kiskereskedelemben, mégpedig az, hogy a használt cikkek forgalma 2016-ban visszaesett, az idén pedig elmaradt a teljes kiskereskedelmi forgalom bővülésétől. Ez pedig arra utal, hogy a háztartások vásárlóereje fokozódott
- tette hozzá Németh Dávid. Szerinte az idén 4 százalék körüli forgalombővülésre van kilátás és várhatóan jövőre is hasonló dinamikát mutat majd a kiskereskedelem. A növekedést pedig a nettó reálbérek emelkedése mellett a fogyasztási hitelek iránti lakossági kereslet felfutása hajtja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.