K arácsony előtt kilenc szénhidrogén- és egy geotermikus koncesszió jogosultjait nevezheti meg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a pályázat teljes sikere esetén. A pályázatokat szeptember 25-ig, illetve 26-ig kellett beadni, az elbírálásnak pedig kilencven napon belül meg kell történnie.
Az olaj- és gázkoncesszió Békéssámson, Drávapalkonya, Fedémes, Hatvan, Körösladány, Őrség, Somogybükkösd, Somogyvámos és Tab, a geotermikus pedig Gádoros térségére vonatkozik. Az egyetlen geotermikus koncesszió harmincöt évre, a szénhidrogén-kutatási pedig húsz évre szól. Mindkettő meghosszabbítható egy alkalommal, a koncesszió eredeti időtartamának legfeljebb a felével.
Magyarországon töretlen a szénhidrogén-bányászat vonzereje annak ellenére, hogy az érintett készletek apadnak, a termelés csökken, a kutatásokkal feltárt új tartalékok pedig nem pótolják az adott évben felhozott mennyiséget. Számottevő készleteink csak a nehezen hozzáférhető szerkezetekben lévő, úgynevezett nem hagyományos gázból vannak, és folyik is a bányászatuk, de a tevékenység Magyarországon gazdaságossági és műszaki szempontból még az áttörés előtt van. A Magyar Bányászati és Földtani Hivatal az ország hagyományos, kitermelhető olajkincsét tavaly 21,3 millió tonnára, a nem hagyományost 45,6 millió tonnára tette, ugyanezek a számok a földgáznál 80,9, illetve 1565,3 milliárd. (Az adatok a hagyományos olaj esetében kissé elmaradnak a 2015-östől, a hagyományos gáznál annál magasabbak, de nem a készletpótlás, hanem korrekciók miatt. A nem hagyományos készletek nem változtak.)
A vállalkozások derűlátását táplálhatják a nem hagyományos gáztermelés észak-amerikai sikerei (bár ott a gáz sokkal könnyebben hozzáférhető), továbbá hogy számol e gázzal az Energetikai Iparfejlesztési és KFI Cselekvési Terv napokban közzétett tervezete is. Mint fogalmaz: „Energiabiztonságunk garantálásában meghatározó szerepe lehet a hazai nem konvencionális kitermelésből származó földgáznak.” A dokumentum emlékeztet, hogy az országban jelentős a fosszilis energiahordozók termeléséhez és elosztásához szükséges ipar.
A területet leíró statisztikákból jól kiviláglik a tényleges, hagyományos szénhidrogén-termelés csökkenésének és az új lehetőségek keresésének kettőssége. Utóbbit tükrözi a szakmában alapított vállalkozások viszonylag nagy száma is, ami azért is érdekes, mert az említett cégeknek a torta viszonylag kis szelete jut, a nagyja a Mol Nyrt.-é. A Nemzeti Cégtár adatbázisa szerint 2014-ben hat új szénhidrogéncég született, az utána következőkben három-három, az idén pedig már hét. Közben persze rostálódtak is, így míg 2012-ben huszonegyen voltak (tehát a Mol nélkül), pillanatnyilag harmincegyen vannak. Együttesen 2012-ben 87 dolgozójuk volt, idén ősszel pedig 131.
Ám az együttes gazdasági mutatóik romlanak: míg 2012-ben még 68,5 milliárd forintos nettó árbevételt értek el, addig tavaly már csak 8,8 milliárdot. Az időszak elején 6 milliárdot tett ki az összesített mérleg szerinti eredményük, 2015-ben viszont csupán mínusz 25,5 milliárdot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.