A foglalkoztatottak létszáma 1,4 százalékkal magasabb, 4 millió 451 ezer fő volt 2017. július–szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest. Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 97 ezer fővel nőtt, ugyanakkor a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 35 ezer fővel csökkent – jelenti a KSH.
A foglalkoztatottak közül 4 millió 402 ezren tartoztak a 15–64 évesek közé, amely korcsoport foglalkoztatási aránya 1,6 százalékponttal, 68,7 százalékra emelkedett. A 15–64 éves foglalkoztatott férfiak létszáma 2,2 százalékkal, 2 millió 409 ezer főre bővült, foglalkoztatási rátájuk 2,3 százalékponttal, 75,9 százalékra nőtt. A 15–64 éves foglalkoztatott nők száma kismértékben, 1 millió 994 ezer főre emelkedett, foglalkoztatási rátájuk 0,9 százalékponttal, 61,7 százalékra javult – írja a jelentés.
A fiatal (15–24 éves) foglalkoztatottak létszáma 305 ezer fő volt, foglalkoztatási arányuk 0,2 százalékponttal, 29,3 százalékra nőtt. Az úgynevezett legjobb munkavállalási korú (25–54 éves), valamint az idősebb (55–64 éves) korosztályba tartozó foglalkoztatottak száma egyaránt emelkedett; foglalkoztatási rátáik is javultak, előbbieké 1,6 százalékponttal, 84,2 százalékra, utóbbiaké 1,8 százalékponttal, 52,4 százalékra nőtt – áll a jelentésben.
A 20–64 éves korcsoport esetében – amely az Európa 2020 stratégiában meghatározott foglalkoztatási célok alakulásának megfigyelési köre – a foglalkoztatási ráta 1,7 százalékponttal, 73,8 százalékra nőtt. Az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki, Magyarországon jelenleg a korcsoportra vonatkozó foglalkoztatási ráta a férfiaknál 81,7, a nőknél 66,1 százalék.
A jelentés végül kitér rá: a foglalkoztatás szintje a 15–64 évesek körében valamennyi régióban emelkedett, a legjelentősebben, 2,7 százalékponttal Közép-Dunántúlon, de nagymértékű (1,8–2,0 százalékpont közötti) volt a növekedés Észak-Magyarországon, Észak-Alföldön és Dél-Alföldön is. A foglalkoztatási ráta Közép-Magyarországon volt a legmagasabb (72,5 százalék), Dél-Dunántúlon a legalacsonyabb (63,6 százalék), a két régió közti különbség közel 9 százalékpont.
A kormány kezdeményezésére megkötött hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően a reálbérek 10 százalék felett növekedtek az idei évben, ezzel párhuzamosan a foglalkoztatottak száma folyamatosan, a rendszerváltás óta nem látott mértékben emelkedik – jelentette ki Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter. Mint mondta, ez jól bizonyítja, hogy a hatéves bérmegállapodás és adócsökkentési program sikeres, a munkaerőpiacra egyértelműen pozitív hatást fejtett ki, egyrészt érdemben emelve a legkisebb béreket, másrészt nagyban csökkentve a munkáltatók adóterheit.
A nemzetgazdasági miniszter közölte, a foglalkoztatás folytatódó bővülését támogatja a háztartások növekvő fogyasztása, a vállalatok bejelentett fejlesztései, az otthonteremtési program következtében fellendülő lakásépítések, valamint az EU-s források kifizetésének felgyorsítása.
https://www.vg.hu/gazdasag/ismet-kevesebb-magyar-keres-allast-660479/
Horváth András, a Takarékbank elemzője arra számít, hogy foglalkoztatottak száma idén már nem éri el a 4,5 milliót, erre 2018 nyaráig várni kell, a munkanélküliség csökkenése azonban folytatódik. Idén a nyár végére 4 százalékra csökkenhetett a ráta, míg éves átlagban 4,2 százalék lehet ez a szám, 2018-ban pedig 3,8 százalékig süllyed a munkanélküliség.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője a KSH adataira reagálva elmondta, szerinte folytatódhat jövőre a munkanélküliségi ráta lassú csökkenése. A feszes munkaerőpiac segíthet abban, hogy a reálbér növekedési üteme fennmaradjon 2018-ban is, ami a GDP növekedését erősítheti a növekvő keresleten keresztül.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője úgy látja, a munkanélküliségi ráta már megközelíti a 4 százalékos szintet, ami lényegében a teljes foglalkoztatottságnak felel meg. Így már szerkezeti változásra lenne szükség ahhoz, hogy a munkaerőpiac ne gátolja a növekedést. A közfoglalkoztatottak száma csökken, miközben az aktivitási ráta javulást mutat, azaz a közfoglalkoztatásból kikerülők az elsődleges munkaerőpiacon találtak munkát – mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.