A Monetáris Tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására, és ezzel összhangban vizsgálja az alkalmazandó nem hagyományos eszközöket
– szól a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa múlt heti kamatdöntés után kiadott közleményének kulcsmondata. Pasquale Diana, a Morgan Stanley vezető közgazdásza kiemelte: a kelet-közép-európai országok monetáris politikája eltérő pályán halad, a cseh jegybank például már szigorít, miközben az MNB lazább hangot üt meg.
Elemzők szerint a jelenlegi monetáris eszközökkel is operálhat az MNB, de az is lehet, hogy újat vet be. A nem hagyományos eszközök közé tartozik a devizaswaptender. A múlt héten is tartott egy és három hónapos futamidejű, forintlikviditást nyújtó devizaswaptendert a jegybank, ahol a 81-81 millió euró (25-25 milliárd forint) felajánlott mennyiségre egy hónapos futamidőn 304 millió euró (94 milliárd forint), három hónapos futamidőn pedig 40 millió euró (12 milliárd forint) értékben adtak be ajánlatot a bankok. Az MNB egy hónapos lejáraton 50 milliárd forint értékben kötött üzletet a bankokkal – derült ki az MNB közleményéből. Az egy és három hónapos swaptenderen hét, illetve két bank vett részt.
A szerdai lejáratot és a tenderek eredményét figyelembe véve az MNB által biztosított bankrendszeri többletlikviditás október 25-én 1276 milliárd forintról 1312 milliárd forintra emelkedett. Ebből az egy hónapos eredeti futamidejű állomány 215 milliárd forintot, a három hónapos eredeti futamidejű állomány 324 milliárd forintot, a hat hónapos eredeti futamidejű állomány 273 milliárd forintot, a tizenkét hónapos eredeti futamidejű állomány 500 milliárd forintot tesz ki.
Az MNB Monetáris Tanácsa még 2016. szeptember 20-án jelentette be, hogy a három hónapos betét mennyiségi korlátozásához kapcsolódva, a likviditási folyamatokkal kapcsolatos bizonytalanságok kezelésére likviditáslekötő betéti és likviditásnyújtó devizaswap-finomhangoló eszközöket vezet be. Ezzel együtt a tanács jelezte, hogy az MNB figyelemmel kíséri a likviditási folyamatokat, és amennyiben érdemi és tartós eltérést tapasztal, kész további finomhangoló tendereket tartani.
Ezzel párhuzamosan a három hónapos betétből is folytatódik a bankok kiszorítása.
A múlt héten például a három hónapos betéti tenderre a benyújtott 132 milliárd forint banki ajánlatból 25 milliárd forintot fogadott el az MNB, ami, figyelembe véve az 50 milliárd forintos lejáratot, 25 milliárd forintos azonnali kiszorításnak felelt meg. A szerdai tenderrel a három hónapos betéti állomány 275 milliárd forintra csökkent. Az MNB Monetáris Tanácsának 2017. szeptember 19-i döntése értelmében 2017. negyedik negyedév végére a három hónapos betéti állomány 300 milliárd forintról 75 milliárd forintra mérséklődik.
A Monetáris Tanács 2017. szeptember 19-i ülésén 75 milliárd forintban korlátozta a három hónapos betét 2017. év végén fennálló állományát. A Monetáris Tanács értékelése szerint a három hónapos betéti korlátozás betöltötte szerepét, és az állomány év végi 75 milliárd forintos mennyiségi korlátja nem csökken tovább. Az MNB hangsúlyozza: a jövőben a forintlikviditást nyújtó swapeszközök állományának és lejárati szerkezetének a jelentősége felértékelődik.
A Monetáris Tanács mostani megítélése szerint az inflációs cél fenntartható eléréséhez mind az alapkamat, mind a laza monetáris kondíciók tartós fenntartása szükséges. A Monetáris Tanács értékelése szerint a szeptemberi Inflációs jelentésben jelzett, lefelé mutató inflációs kockázatok megvalósulásának valószínűsége emelkedett, így a Monetáris Tanács fontosnak tartja, hogy az alacsony kamatkörnyezet kedvező hatása minél hosszabb ideig érvényesüljön. Ehhez a hosszú lejáratú hozamok és ennek következtében a hozamgörbe meredekségének csökkentése szükséges, ami a hosszú kamatfixálású hitelek elterjedését is támogatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.