Ausztráliában 26 éve nem volt recesszió, és közgazdászok előrejelzése szerint ez még legalább két évig így is marad, akkor pedig átveszi az első helyet e téren Hollandiától. De már látszanak a baljós jelek: a 2000-es évek kezdete óta nem hajtottak végre jelentősebb gazdasági reformot, a termelékenység csökken.
Míg 2012 első negyedévében messze a többieket meghaladó ütemben, éves szinten 4,5 százalékkal nőtt a GDP, addig idén április és június között már csak 1,8 százalékkal, elmaradva az Egyesült Államoktól (2,2), az eurózónától (2,3), illetve Kanadától (3,7) és Németországtól (2,1 százalék). A bérek alig emelkednek, a háztartások a legeladósodottabbak között vannak a világon – a hitelek elérik a családok jövedelmének 194 százalékát, miközben ez az arány például az Egyesült Államokban 104 százalék. Emiatt félő, hogy csökken majd a GDP több mint felét kitevő fogyasztás. A lakossági hiteleknek a jövedelmeket meghaladó növekedésére hívta fel a figyelmet a Reserve Bank of Australia is, amikor kedden rekordalacsony szinten, 1,5 százalékon hagyta az irányadó kamatlábat.
Az egyik legnagyobb problémát az okozza, hogy az ausztrál gazdaságot a bányaipari boom hajtotta, ami azonban lecsengett, s nincs olyan ágazat, amelyik a helyébe lépne. Elemzők szerint a következő 5-10 évben a kormánynak szembe kell néznie a strukturális problémákkal, mert a potenciális növekedés viszonylag gyenge. A politikusokra számítani azonban valószínűleg dőreség, mert a gondok egy részét éppen az okozza, hogy az elmúlt egy évtizedben öt kormányfő váltotta egymást, a pártok a hatalomért való csatározással voltak elfoglalva. Ha pedig hoznak gazdasági döntést, az inkább árt a gazdaságnak, mint használ. Nyugat-Ausztrália kormányfője például ragaszkodik hozzá, hogy 3,75 százalékra emeljék a szövetségi államban található aranybányák járadékát, annak ellenére, hogy az Ásványügyi és Energetikai Kamara figyelmeztetése szerint a lépés miatt háromezer ember, az aranybányászok 10 százaléka elveszíti majd a munkáját, mert tíz bányát kellhet bezárni – számolt be az ausztrál ABC News.
A Bloomberg a politika számlájára írja azt is, hogy bár Ausztráliában van a világ egyik legnagyobb szén- és gáztartaléka, az áram ára a legmagasabbak között van, a fiatalok körében pedig itt a legalacsonyabb a lakástulajdonosok aránya, mert a jelentős adókedvezmények miatt az ingatlanpiac a spekuláció terepévé vált. Az ország lecsúszott a rangsorban az innováció és az oktatás területén is; előbbiben a 19.-ről a 23. helyre került. A versenyképességi rangsorban csak a 21. helyet foglalja el a szigorú munkajogi szabályozás és az adózás miatt. Bár az oktatás adja az export harmadát, a kormány csökkenteni akarja az egyetemek támogatását.
Szerencsére a kínaiakra minden téren számíthatnak. Tavaly rekordot jelentő 1,2 millió kínai turista látogatott Ausztráliába, és Nagy-Britannia mögött Kína vált a második legnagyobb külföldi befektetővé az agráriumban is, megelőzve az USA-t. A kínai befektetések 1,5 millióról 14,5 millió hektárra nőttek, és kínaiak vették meg az egyik legnagyobb ausztrál marhatenyésztő vállalat, az S. Kidman egyharmadát is. Egyre erősödik a nyomás a központi kormányzaton, hogy szigorítsa meg a külföldiek termőföldvásárlására vonatkozó szabályokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.