BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fejek hullanak Szaúd-Arábiában

Egyelőre nem estek pánikba a piacok a hírre, hogy Szaúd-Arábiában korrupciós vádakkal őrizetbe vettek több tucat embert, köztük az uralkodóház tagjait, és átalakították a kormányt.

Noha piaci pánikról egyelőre nincs szó, de előreláthatóan nem csak a szaúdi, hanem a környező országok eszközeit is megrengetheti a pénteken kirobbant korrupciós botrány, amelynek már tegnap láthatók voltak a jelei: az árfolyamok a nyitás után meredek lejtőre kerültek, bár zárásra sikerült korrigálniuk.

A politikai tisztogatásnak is beillő intézkedés során őrizetbe vettek harmincnyolc üzletembert, illetve jelenlegi és volt minisztert, tizenegy herceget, leváltották a gazdasági és tervezési, valamint a nemzeti gárdáért felelős minisztert, továbbá a haditengerészet parancsnokát is. A lépést egy korrupcióellenes bizottság létrehozása előzte meg, és a Reuters szerint a célja Mohamed bin Szalmán koronaherceg hatalmának megerősítése.

A hírügynökségek szerint a tisztogatás célja Mohamed bin Szalmán koronaherceg hatalmának megerősítése
Forrás: AFP

Az őrizetbe vettek között van a világ 50. leggazdagabb embere, a 19 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező al-Valíd bin Talál herceg, a király unokaöccse, akinek a Kingdom Holding befektetési vállalaton keresztül jelentős részesedése van többek között a Citigroup bankcsoportban, a Twitterben, Rupert Murdoch médiabirodalmában, a többi közt a The Wall Street Journalt is kiadó News Corp.-ban, a Time Warner médiaipari amerikai óriásvállalatban, valamint az Apple-ben. A Kingdom Holding részvényei a kereskedés első 25 percében közel 10 százalékkal zuhantak, a cég résztulajdonában lévő National Industrialization (Tasnee) 1,3, a Banque Saudi Fransi 2,8 százalékot gyengült.

A szaúdi börze indexe a nyitás után 2,2 százalékkal esett, zárásra azonban sikerült 0,3 százalékig szépítenie. Ez azonban megváltozhat, ha megalapozottnak bizonyul az elemzők aggodalma, és az őrizetbe vettek kénytelenek lesznek megszabadulni a részvényeiktől, ami mélyre lökheti az árakat. A piacokat tegnap összességében az nyugtathatta meg, hogy a koronaherceg megerősíti a hatalmát, így könnyebbé válhat a gazdasági és társadalmi reformok, a privatizáció és különböző fejlesztési tervek folytatása.

A korrupcióellenes bizottság létrehozását szombat este, pár órával az őrizetbe vételek előtt jelentette be Szalmán király. A testületet a 32 éves koronaherceg vezeti, és igen széles hatáskört kapott: nyomozati joggal rendelkezik, letartóztatási parancsot adhat ki, utazási korlátozásokat és vagyontárgyak befagyasztását rendelheti el. A Bloomberg szerint al-Valíd őrizetbe vétele épp azért meglepetés, mert a herceg többször is nyilvánosan kifejezte támogatását az uralkodó és fia iránt. A koronaherceg szaúdi mérce szerint reformernek minősül, kinevezése óta enyhítettek több, a nőket érintő korlátozáson, és a múlt hónapban nyilvánosan fogadalmat tett arra is, hogy leszámol a szélsőséges ideológiával, visszatéríti Szaúd-Arábiát a mérsékeltebb iszlám felé.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.