BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentősen lassulhatott az infláció

A héten elsősorban a hazai gazdaság teljesítményével kapcsolatban érkeznek érdemi információk, a nemzetközi színtéren talán Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnökének keddi beszéde és az Európai Bizottság csütörtökön érkező gazdasági előrejelzése okozhat piaci mozgásokat.

A hét legfontosabb hazai eseménye a november 9-én érkező inflációjelentés lesz, a szeptemberi 2,5 százalékos dinamika után 2,3 százalékos pénzromlási ütem szerepel az elemzői konszenzusban.

Jelentősen csökkenhetett az éves bázisú fogyasztói árindex októberben Magyarországon, a szeptemberi 2,5 százalék után 2,1 százalék lehetett a mutató – véli Dunai Gábor, az OTP makroelemzője.

„Előrejelzésünk szerint a visszaesés hátterében főként bázishatás állhatott, a szeptemberrel összevetve változatlan üzemanyagárak önmagukban 0,3 százalékkal csökkenthették az éves indexet. Emellett úgy látjuk, hogy a feldolgozatlan élelmiszerek esetében is történhetett némi inflációcsökkenés” – tette hozzá a szakértő.

A maginfláció az előző havinál mindössze 0,1 százalékponttal lehetett kisebb, mivel a nem tartós iparcikkek inflációja enyhén mérséklődött, a szolgáltatások esetében azonban nem történhetett érdemi változás. Egyes postai díjak 80 százalékot meghaladó emelkedése a teljes infláció szintjén mintegy 0,1 százalékpontos többletet okozhatott. A beérkező adat támogatja majd a Magyar Nemzeti Bank (MNB) törekvését a „minél tovább minél lazább” monetáris politika megvalósítására.

Mivel előrejelzésünk szerint az adat elmarad majd a pillanatnyi piaci konszenzustól, ezért gyengítheti a forintot, ugyanakkor a 310 feletti euróval szembeni árfolyam mellett ez a hatás mérsékelt lehet

– tette hozzá Dunai Gábor.

A pénz- és tőkepiaci árfolyamok szempontjából kiemelten fontos lehet, hogy mennyire optimista jelentést tesz közzé gazdasági előrejelzésében csütörtökön az Európai Bizottság.

A korábbi évekhez képest 2017-ben az év eleji várakozásokat meghaladóan, 2 százalék fölött növekszik az euróövezet, míg a kelet-közép-európai régió 4 százalék körüli bővülést képes produkálni. Ráadásul ez a növekedés széles bázisú, mivel az expanzió motorja a fogyasztás és a beruházások növekedése, valamint az exportteljesítmény is figyelemre méltó.

„Előretekintve az a legfontosabb kérdés, mind az euróövezetben, mind pedig a régiónkban, hogy a mostani magas növekedések mennyire fenntarthatók, és nem vezethetnek-e egyes országokban túlfűtöttséghez, ennek következtében hamarosan inflációhoz – mondta Módos Dániel, az OTP makroelemzője. – A jövő héten érkező európai bizottsági jelentés azért lesz fontos, mert tágabb képet kaphatunk arról, hogy az Ecofin elemzői milyen kockázatokat látnak a növekedés, az infláció és a munkaerőpiac tekintetében.”

Az OTP szakértőinek várakozása szerint a bizottság jelentése a legtöbb ország vonatkozásában pozitív hangnemű lesz, és előretekintve is viszonylag magas, de a jelenleginél talán kisebb növekedési ütemekkel számol majd. Piacmozgató hatású lehet megítélésük szerint, hogy a bizottság hogyan látja egyes országokban (Olaszország, Portugália) az államadósság csökkentésére tett erőfeszítéseket, és mit gondol a bérdinamika alakulásáról, ami középtávon az infláció emelkedésének egyik fő mozgatórugója.

Ha a kedvező növekedési kilátások ellenére a bérekről visszafogott előrejelzést látunk, akkor az euró gyengülhet a dollárral szemben, mivel ez azt jelenti, hogy az Európai Bizottság megítélése szerint a következő években nem kell tartani az infláció érdemi emelkedésétől, így óvatosabb monetáris szigorítás lehet indokolt – mondta Módos Dániel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.