Most jött el annak az ideje, hogy a vállalkozók is beleszóljanak a szakképzés munkaerőpiaci alakulásába – mondta Marjay Gyula, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Budapesti és Pest Megyei Regionális Szervezetének elnöke. Példaként említette, hogy míg a duális szakképzésben részt vevők aránya Svájcban 66 százalékon áll, addig Magyarországon csupán 30 százalék, Németországban 50 százalék, Amerikában pedig 40 százalék feletti.
Mint mondta, Ausztriában a vállalatok működtetik a szakiskolákat, a diákokat a cégek felvételiztetik. A tanulók már diákként a cég alkalmazottai lesznek, érdemi munkát és fizetést is kapnak. Ostorházi László, a Magyar Korróziós Szövetség elnöke, aki vállalkozó is egyben, azt mondta, hatalmas munkaerőhiánnyal küzd, pedig béremelést is adott alkalmazottainak, otthoni munkavégzést és rugalmas munkát is biztosított számukra. Próbálta felvenni a kapcsolatot a képzési centrumokkal, nem volt átütő siker, most saját képzési centrum létrehozásán gondolkodik.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) kiemelt prioritásnak tartja a szakképzés fejlesztését. A minőségi szakképzés és a munkaerőpiaci helyzet javítása elengedhetetlen a gazdaság versenyképességének növeléséhez, a bérek felzárkóztatásához. A szakképzés helyzetének és megítélésének javítása az egész országra kiterjedő kérdés, de budapesti szinten is jól látható a probléma. A fővárosban az elmúlt hat évben 40 százalékkal csökkent a szakközépiskolai tanulók száma, míg 2011-ben 15 ezer diák vett részt szakképzésben, most 9 ezer. A munkaerőhiány is jelentősen nőtt Budapesten, hat év alatt 4000-ről 24 500-ra nőtt a betöltetlen álláshelyek száma – derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adataiból.
A mai magyar szakképzés intézményrendszere nem felel meg a korszerű képzési követelményeknek – vetette fel problémaként Gablini Gábor, az MGYOSZ alelnöke, a szervezet oktatási munkacsoportjának elnöke. Kreatív és intelligens szakmunkástanulókra van szükség, mert ma egy szakmunkás nem nyakig olajosan dolgozik, hanem értenie kell az új technológiákhoz is.
A szakképző iskolákban az oktatók sokszor 20. századi ismeretekkel rendelkeznek, az utánpótlásuk sincs megoldva. Követni kell a Z generációt, az ő igényeikre kell szabni a szakoktatást. Nem külön gimnáziumokra és külön szakiskolákra van szükség, hanem olyan gimnáziumokra, ahol szakképzés is van. Ma száz OKJ-s képzésben részt vevő diákból csak 18 helyezkedik el abban a szakmában, amelyet megtanult – tette hozzá az alelnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.