A görög kormány 29,7 milliárd euró értékű kötvénycserére készül – írja a Bloomberg. A lapot két, neve elhallgatását kérő bankár informálta arról, hogy a tervek szerint november közepén indítják a projektet, amelynek keretén belül húsz 2012-ben kiadott kötvényt cserélnének öt fix kamatozású, az eredetiekhez képest változatlan lejáratú új állampapírra.
Ezzel a lépéssel a görög kötvénypiac jelenlegi likviditási problémáit szeretnék feloldani, de segíthet a megfelelő hozamgörbe kialakításában is, illetve megkönnyítheti az ország visszatérését az államadósság-piacokra
– vélekedtek az athéni Pantelakis Securities SA tőketársaság elemzői. A Bloomberg informátorai szerint arról még nem született döntés, hogy pontosan mikorra időzítsék a kötvénycserét, de a cél az lehet, hogy az ország hitelezőinek november végi látogatása előtt már végrehajtsák.
A görög kötvénycsere fontos része lehet az ország azon törekvésének, hogy jövőre kilépjen a nemzetközi mentőprogramból, 2018 augusztusában lejár ugyanis az aktuális – 2010 óta már a harmadik – hitelmegállapodás. Ha az ország nem akar újabb mentőcsomagot, bizonyítania kell az eurócsoportnak, hogy haladnak a reformok, és időben visszafizetik a hiteleket.
Athén ezért azon dolgozik, hogy minél gyorsabban fellendítse a gazdasági növekedést. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök szeptember végén arra kérte a kormányát, hogy novemberre a reformok 80 százalékát zárják le. A harmadik mentőcsomagot követő felülvizsgálat a múlt héten kezdődött, és mind Görögország, mind az európai tisztviselők arra számítanak, hogy január végére vagy február elejére ér véget.
Görögország júliusban – 2014 óta először – visszatért a kötvénypiacra, és 3 milliárd euró értékben adott el 5 éves lejáratú kötvényeket magánbefektetőknek. Euklid Cakalotosz görög pénzügyminiszter arra számít, hogy amint az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap lezárja a felülvizsgálatot, megnövekszik majd az igény a görög kötvényekre. A politikus hangsúlyozta: addig dolgozhatnak azon, hogy vonzóbbá tegyék a hitelpapírokat a befektetők szemében.
Intő jel lehet viszont, hogy Görögország gazdasága növekszik ugyan, de csak lassan: a második negyedévben éves összevetésben mindössze 0,8 százalékkal bővült, az első negyedévben pedig 0,4 százalékos volt az ütem. A Világbank felmérése szerint ráadásul nehezebbé vált céget alapítani Görögországban. A héten nyilvánosságra hozott, 190 államot besoroló úgynevezett Doing Business ranglistán az ország a tavalyi 61. helyről a 67. helyre csúszott vissza. A Világbank szerint az elmúlt évek reformjai nem könnyítették meg jelentősen a vállalkozások beindítását, ráadásul a görög cégek kénytelenek a bevételük mintegy 51,7 százalékát adókra és egyéb járulékokra fordítani, míg ez az arány a fejlett országokban átlagosan 40,1 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.