A közfoglalkoztatottakkal kiegészített munkaerő-tartalék 2016-ban 9 százalék volt a 15–74 éves korosztály népességéhez képest, ami jelentős csökkenés a 2014-es 11,3 százalék után. A legalacsonyabb arányt Győr-Moson-Sopron megyében (3,1 százalék), Pest megyében (3,9 százalék) és Vas megyében (4,3 százalék) mérték, míg a legtöbb kihasználatlan munkaerő Szabolcs-Szatmár-Bereg (20,3 százalék), Borsod-Abaúj-Zemplén (15,2 százalék) és Hajdú-Bihar (14,4 százalék) megyében van a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Munkaerőpiaci helyzetképe szerint.
Elsősorban tehát Kelet-Magyarországon vannak olyan tömegek, akik alkalmasak is lennének a munkára, és zömében dolgoznának is. (Egy részük közmunkásként van regisztrálva.) Feltűnő még Baranya és Somogy is, ahol nagy arányú a kihasználatlan munkaerő, igaz, az utóbbiban a helyzet sokat javult az elmúlt években: a Balaton mellé elsősorban innen érkeztek vendéglátós és szállodai alkalmazottak.
A tanulmány elemzi az utolsó állások megszűnésének okát is. A legtöbben (43 százalék) elveszítették az állásukat, 15 százalékuknak pedig a közfoglalkoztatotti státusza szűnt meg. Csupán idénymunkát végzett 7 százalék, 6 százalék pedig a rossz munkakörülmények miatt hagyta ott a legutóbbi munkáltatóját. Igen magas, 16 százalék azon munkanélküliek aránya, akik korábban sosem dolgoztak. Számukra nem feltétlenül a képzések, inkább a közfoglalkoztatás a kiút.
Az inaktív munkaerő-tartalék jellemzően nyugdíjellátás miatt nem aktív, ezen a nyugdíjas-szövetkezetek bevezetése javíthat.
A 135 ezer inaktív 44 százaléka gondolja, hogy ha keresne, sem találna munkát. 13,5 százalék várja, hogy az előző munkahelyére visszahívják, és 9 százalék az egészségi állapota miatt nem dolgozik.
A nyugdíjasok aránya 5 százalék, 4,8 százalék 15 évnél fiatalabb gyermeket nevel. További probléma az alulfoglalkoztatottság. Bár a helyzet sokat javult (2014-ben még 96 ezren tartoztak ebbe a kategóriába), de 50 ezren még most is részmunkaidősök, pedig teljes munkaidőt is elvállalnának.
Az elmúlt években a gazdasági fellendülésnek köszönhetően javult a dolgozni vágyók helyzete, különösen a munkaerőpiac feszessé válása segítette az álláskeresőket. Elsősorban a magasabb végzettségűek tudtak elhelyezkedni, így a jelenlegi munkaerő-tartalék összetétele kedvezőtlenebb, mint korábban. Gond az is, hogy elévülhet a tartósan munkanélküliek szaktudása. Nekik az alacsony képzettségűekkel együtt létfontosságú lenne olyan képzések indítása, amelyekkel valóban munkához juthatnak. Ebben a képzési struktúra átalakítása mellett a munkáltatóknak is jelentős szerepük lenne. Másik megoldás lehet, ha a kelet-magyarországi kihasználatlan munkaerő a hiánnyal küszködő nyugati megyékbe áramlana.
Ennek az a legnagyobb akadálya, hogy a fejlettebb régiókban kínált magasabb bér nem áll arányban a drágább lakhatással. Akik elhagyják a családjukat, inkább külföldön próbálnak szerencsét, ennek a kormány lakhatási támogatással próbálja elejét venni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.