BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Mol a térség gyengébben teljesítő cégei között

A gazdasági környezet és a javuló marzsok felfelé húzták 2017-ben a régiós olajcégek részvényeinek árfolyamát. A kilátások jók, de a két nagy lengyel cégnél bizonytalanságot okozott, hogy kormányzati beavatkozásra leváltották a menedzsmentet.

A gazdasági környezet és a javuló marzsok felfelé húzták 2017-ben a régiós olajcégek részvényeinek árfolyamát. A kilátások jók, de a két nagy lengyel cégnél bizonytalanságot okozott, hogy kormányzati beavatkozásra leváltották a menedzsmentet.

Jó évük volt a leginkább a feldolgozásban és kitermelésben érdekelt régiós olajtársaságoknak. Az elmúlt húsz év legjobb marzsai és a gazdasági növekedés eredményei jelentkeztek az árfolyamokban.

A vizsgált hét régiós olajvállalat árfolyama átlagosan 37 százalékkal emelkedett idén. A kedvező piaci hangulatot érezték a vállalatok, hiszen csak a szerb NIS árfolyama esett. A cseh Unipetrol kurzusa megduplázódott, de az osztrák OMV és a lengyel Lotos befektetőinek is 50 százalék feletti nyereséget hozott eddig 2017. A sorban utánuk következő PKN Orlen 29 százalékkal kétszer akkora árfolyam-növekedést ért el, mint a hazai olajtársaság. A Molnál rosszabbul csak a román OMV Petrom és a NIS befektetői jártak, pedig januárban még az OMV Petrom volt a régió éllovasa 8-9 százalékos emelkedéssel.

Az Unipetrol 63 százalékban a PKN Orlen tulajdona. A lengyel olajcég a múlt héten ajánlatot tett a többi tulajdonosnak a fennmaradó rész megvásárlására. Így teljes ellenőrzést gyakorolhatna a cég felett, és ki is vezetné a prágai tőzsdéről – írta a Reuters. A PKN Orlen részvényenként 380 cseh koronát (körülbelül 4600 forintot) kínál egy részvényért, a teljes üzlet 68,9 milliárd korona (840 milliárd forint) lehet, és januárban zárulhat le. A bejelentés előtt 365 cseh korona volt az Unipetrol árfolyama, 380 felett november elején járt néhány napig a kurzus, de az év elején még a 180 koronás szinten kötöttek üzleteket. Az elmúlt években a legalacsonyabb szint – 2014 szeptemberében – 123 korona volt. Az innen induló emelkedést az egyre nagyobb finomítói és petrolkémiai marzsok segítették.

„Az Unipetrolban 20 százalékos tulajdonos a J&T Finance Group, velük nem értett egyet minden stratégiai kérdésben a többségi tulajdonos PKN Orlen. Ha megvennék a részesedésüket, akkor ezek a konfliktusok elmúlnának. Persze erre nincs feltétlenül szüksége a PKN Orlennek, hiszen így is többségi tulajdonos. Az összeg felhasználása mellett szól, hogy ha ezt a pénzt elköltené, akkor a 32,4 százalékban tulajdonos kormányzat nem kényszeríthetné bele a lengyel céget egy külső projektbe” – mondta Kovács Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője.

„Az Unipetrol egyrészt jó eredményeket ért el az idén, másrészt sok év szünet után újra fizet osztalékot, ami meghozta a befektetői érdeklődést. A lengyel cégek árfolyamralijában benne vannak a 2016 harmadik negyedévében a szürkegazdaság ellen hozott intézkedések eredményei.

Felszámolták a korábbi fehéroroszországi és oroszországi illegális üzemanyagimportot, és áfacsalási ügyek kapcsán megszűnő cégek ellen léptek fel. A gázolaj-értékesítés ezek hatására 25 százalékkal nőtt. A PKN és a Lotos árfolyamát segítette, hogy piaci pletykák szerint Lengyelországot nemsokára a fejlett piacok közé sorolhatják” – hangsúlyozta Pletser Tamás. Az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője szerint 2018 is jó év lesz a szektorban. „A két lengyel olajcégnél a kormány által leváltott menedzsment miatt van egy kis bizonytalanság, egy új cégvezetésnek legalább két évbe telik, mire belerázódik egy ilyen összetett iparágba” – tette hozzá Pletser Tamás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.