Októberben 4,7 százalékkal megcsappant a Katalóniába látogató külföldi turisták száma az előző év azonos hónapjához képest – írja az El Mundo. Az október elsejei függetlenségi népszavazás után mindössze 1,5 millióan utaztak a régióba, ahol a tüntetések mindennaposakká váltak – derül ki a spanyol statisztikai hivatal (INE) csütörtökön közzétett adataiból. Az állam más területei azonban nem szenvedték meg a belpolitikai viszályt, Spanyolországba összesen 7,3 millió turista látogatott, 1,8 százalékkal több, mint 2016 októberében. A legnagyobb növekedést a madridi és a valenciai régió könyvelhette el: a madridi térségbe 620 ezer turista utazott, bő 7 százalékkal több, mint az előző év októberében, míg a valenciai régió éves viszonyításban 6,5 százalékos emelkedést ért el, de a Kanári-szigetek és Andalúzia népszerűsége is nőtt 2016 októberéhez képest.
Luis de Guindos spanyol gazdasági miniszter csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy az utolsó negyedévben összességében ugyanolyan GDP-eredményre számít, mint amelyet a harmadik negyedévben mértek. Július és szeptember között éves viszonylatban 3,1 százalékkal, az előző negyedévhez képest pedig 0,8 százalékkal bővült a spanyol gazdaság. A katalán függetlenségi törekvések gazdasági szempontból is okoztak némi zavart: a bizonytalan helyzet miatt csaknem háromezer cég menekítette át a székhelyét másik spanyol régióba.
A gazdasági miniszter ettől függetlenül reméli, hogy a feszültség nem nyomja rá bélyegét a negyedéves eredményekre. „Október nem volt jó hónap számunkra, novemberben viszont normalizálódott a helyzet” – állapította meg. A katalán krízis kibontakozása után a spanyol kormány 2,6 százalékról 2,3 százalékra rontotta a következő év gazdasági növekedésével kapcsolatos előrejelzését, de Guindos abban bízik, hogy a decemberi katalán választás hatására rendeződnek a bizonytalanságok, és újra erősebb, 3 százalékhoz közelebbi GDP-növekedést prognosztizálhatnak 2018-ra.
A december 21-i regionális választás eredménye nehezen megjósolható, szoros a verseny a pártok között. A Metroscopia közvélemény-kutatásából kiderül, hogy a katalánoknak már csak a 24 százaléka tart ki a függetlenedés mellett, a régió lakosainak 71 százaléka inkább azt szeretné, ha a katalán és a spanyol politikusok tárgyalóasztalhoz ülnének, és megállapodnának a közös folytatásról. Ennek megfelelően a függetlenséget ellenző pártok több parlamenti helyet szerezhetnek, mint előző alkalommal, a jelenlegi állás szerint azonban még mindig a függetlenségpárti ERC kaphatja a legtöbb szavazatot. Carles Puigdemont volt katalán elnök a függetlenség kikiáltása és az azt követő menesztése után Brüsszelbe utazott, ott várja a belga bíróság döntését a kiadatásáról, ennek ellenére indul a választáson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.