A Capital Economics a keddi kamatdöntő értekezlet előtti prognózisában kiemelte, hogy a tizenkét havi infláció novemberben 2,5 százalékra gyorsult az októberben mért 2,2 százalékról. Mivel azonban ez még mindig az MNB 3 százalékos központi célszintje alatt van,
várható, hogy a monetáris tanács továbbra is „rendkívüli mértékben enyhítésre hajlamos hangulatban” marad
– fogalmaztak a Capital Economics londoni elemzői. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a magyar gazdaság csaknem teljes foglalkoztatottsággal működik, és a bérkiáramlás növekedési üteme meredeken gyorsul.
Elemzőik azzal számolnak, hogy ebben a környezetben a teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció már 2018 elején az MNB 3 százalékos célszintje fölé emelkedik.
Érzésünk szerint ennek arra kellene ösztönöznie a monetáris tanácsot, hogy fordítsa vissza a (monetáris politika) irányát, és arra számítunk, hogy jövőre emelkedik az alapkamat
– fogalmaztak előrejelzésükben a Capital Economics londoni közgazdászai.
Hozzátették ugyanakkor: véleményük szerint növekszik a kockázata annak, hogy a monetáris politika „túl hosszú ideig marad túl laza”, és ez később makrogazdasági egyensúlytalanságok kialakulásához, illetve „ronda inflációs sokkhoz” vezethet. A Capital Economics jelenleg alapeseti előrejelzése mindazonáltal az, hogy az MNB alapkamata 2018 végéig 1,50 százalékra emelkedik.
A TD Securities elemzői úgy fogalmaztak hétfői prognózisukban:
a kérdés egyelőre nem a kamatról szól, hanem arról, hogy az MNB végrehajt-e újabb nem konvencionális enyhítési lépéseket.
A ház elemzői közölték: a maguk részéről ezt ezen a héten kétségesnek tartják, és várakozásuk szerint jövőre megkezdődik a magyar jegybank monetáris politikájának szigorítása.
A TD Securities hosszú távú prognózisa az, hogy az MNB 2018 második negyedévétől 0,25 százalékpontos lépésekben kamatemelési ciklusba kezd, és a jövő év végéig 1,65 százalékra, 2019 végéig 2,75 százalékra emeli alapkamatát.
Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor
Magyarországon nem érzékelhető különösebb aggodalom a rendkívül enyhe monetáris politika miatt.
A Morgan Stanley elemzői nemrégiben tájékozódó látogatást tettek a közép-európai EU-gazdaságokban. Tárgyalásaikról összeállított, Londonban ismertetett beszámolójukban közölték: jóllehet budapesti partnereik többségének véleménye szerint az MNB monetáris politikája „végletesen enyhe”, alig volt azonban olyan tárgyalópartnerük, aki a magyar gazdaság túlfűtötté válásától félt volna, vagy attól, hogy az infláció „elszállna”, és azzal kapcsolatban sem mutatkozott aggodalom, hogy a forint esetleg sérülékennyé válhat az alacsony kamatok miatt.
A Morgan Stanley londoni beszámolója szerint még a leginkább szkeptikus megfigyelők sem tartottak attól, hogy az MNB monetáris alapállása alapvető egyensúlyi problémákat okozhat a magyar gazdaságban. A Morgan Stanley elemzői szerint a magyar jegybank alapállása a 2018-as választások után a jelenleginél kevésbé enyhévé válhat, de csak abban az esetben, ha az MNB elégségesnek találja a rögzített kamatú hitelek arányát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.