Az európai embereknek változtatniuk kell a táplálkozási szokásaikon, ha meg akarnak birkózni a klímaváltozással, illetve annak egészségügyi kihívásaival – áll az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének állásfoglalásában. A klímaváltozás negatív hatással lesz az élelmiszer-termelésre. Az aszálytűrő fajták nemesítésén kívül az emberi egészség, valamint a környezet védelme érdekében csökkenteni kell például az állati fehérjék fogyasztását.
Az állásfoglalásban leírtak szerint az állati fehérje hagyományos formáinak vannak olyan alternatívái, amelyeket Európa is fontolóra vehet. Ilyen lehet például a tengerekből, óceánokból származó élelmiszer, a laboratóriumban tenyésztett hús, illetve a rovarok.
A kutatók kiemelten fontos kérdésnek tartják az állattenyésztésnek az üvegházhatású gázok kibocsátásában játszott szerepét. Ennek valóban jelentős csökkentése érdekében azonban szükség lehet az állati termékek iránti kereslet megváltoztatására – írják. Az élelmiszerek és a mezőgazdaság szempontjából meghatározó jelentőségűnek nevezik a genomszerkesztés és más genetikai kutatások terén elért eredményeket, és felszólítják a kontinens döntéshozóit, hogy az állategészségügy, az állattenyésztés és a növénytermesztés területein használják fel a genomika tudományos eredményeit. A kutatók nagy lehetőséget látnak a precíziós mezőgazdaságban és a nagy adatállományok használatában is.
Táplálékként, takarmányként és „vízraktározóként” való hasznosíthatósága miatt a kaktusz válhat a 21. század egyik legfontosabb haszonnövényévé – hívta fel a figyelmet az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO). A kaktuszfélék rengeteg vizet tárolnak: ez hektáronként akár 180 tonnát is jelenthet, ami öt kifejlett tehén ellátására elegendő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.