BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változnak a TBSZ-hosszabbítás szabályai

Fontos változás jön az év végén a tartós befektetéseknél. A 2012-ben indított számlákat úgy is tovább lehet vinni újabb gyűjtőév nélkül, hogy az ügyfél kiveszi a pénze egy részét.

Változtak az idén a tartós befektetési számlák (TBSZ) továbbvitelére vonatkozó szabályok. Akinek most jár le az ötéves megtakarítási időszaka, már nemcsak úgy folytathatja jövőre újabb gyűjtőév nélkül a számláját, hogy a teljes összeget a hozamokkal és kamatokkal együtt tovább kell vinnie, hanem ki is vehet a pénzből. A befektetési szolgáltatók hosszú időn át lobbiztak ezért az engedményért, végül az idei adóévtől érték el az áttörést.

TBSZ-en 2010 óta lehet kamatadó-kedvezménnyel takarékoskodni, a megnyitás éve az úgynevezett gyűjtőév, ha ezt követően három éven belül vesz ki pénzt az ügyfél a számláról, akkor a szerződés megszűnik, és a normál megtakarítások szerint kell adózni, vagyis meg kell fizetni a kamatok vagy az árfolyamnyereség után a 15 százalékos adót. Három év után már lehetőség van részleges vagy teljes pénzkivételre úgy, hogy a kivett összeg kamatait és hozamát csak 10 százalékos adó terheli, öt év után pedig kamatadómentessé válik az összes ilyen jövedelem.

Sokan vannak, akik öt év után is szívesen folytatnák a TBSZ-üket. A CIB-nél például a privátbanki ügyfélkör szinte száz százaléka, a prémiumügyfélkör fele és a lakossági kliensek 30 százaléka élt eddig a lehetőséggel, a Budapest Banknál 70 százalék fölött van a hosszabbítók aránya. Az OTP ügyfelei csaknem 640 milliárd forint megtakarítást tartanak TBSZ-en, ebből idén 36 milliárd forintnyi jár le. Tavalyelőtt jártak le az első ilyen számlák, 2015 és 2016 végén azonban a jogszabály nem engedte meg, hogy a szerződéseket úgy vigye tovább a számlatulajdonos, hogy az összeg egy részét felveszi. Ha valaki így akart tenni, akkor a maradék pénzt csak úgy tehette be új TBSZ-re, hogy egy újabb gyűjtőévet indított. Aki gyűjtőév nélkül szeretné folytatni a tartós befektetését, annak erről külön nyilatkoznia kell, ha ezt nem teszi meg, az értékpapírjait a jövő év elején egy normál értékpapírszámlára teszik át a szolgáltatók.

Az idén a 2012-es gyűjtőév számlái járnak le, ezekből több tízezer lehet. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint ugyanis 2013 januárjában 142 ezer TBSZ volt a pénzügyi szolgáltatóknál, ezek egy részét persze 2011-ben vagy 2010-ben is megnyithatták. Ahogy az elmúlt években, az idén is várhatóan az ügyfelek többsége továbbviszi majd a számláját. A TBSZ ugyanis egyre népszerűbb. A jegybank adatai szerint szeptember végén több mint 357 ezer ilyen értékpapírszámla volt az országban, ezeken 2375 milliárd forintot kezeltek, ami a háztartások értékpapír-vagyonának több mint a negyede.

A TBSZ-ek többsége – csaknem 250 ezer számla – a bankoknál van, de a brókercégeknél is több mint 100 ezer számlát vezetnek. Egy átlagos banki ügyfél 6,4 millió forintnyi értékpapírt tart tartós befektetésben, a befektetési vállalkozások ügyfelei ennél többet, csaknem 7,4 millió forintot tartanak a számláikon. Az idén az MNB adatai szerint kilenc hónap alatt körülbelül 15 ezer TBSZ-t nyithattak. A számlákat 25 ezer forint befizetésével már el lehet indítani, ezt a gyűjtőév során bármikor tetszőleges összeggel lehet gyarapítani. A három, illetve öt év után megbontott TBSZ-eknél is csupán annyi a kikötés, hogy legalább 25 ezer forintot hagyni kell a számlán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.