A harmadik negyedévben a folyó fizetési mérleg többlete a GDP 3,9 százalékát tette ki, ami továbbra is jelentősen meghaladja a régiós országokban tapasztalható értéket, a külső finanszírozási képesség pedig a GDP 5,2 százalékára mérséklődött. Az előző, tavalyi második negyedévben a folyó mérleg GDP-arányos többlete 4,8, a finanszírozási képesség 6 százalékos volt.
Az MNB szerint a csökkenés ellenére továbbra is számottevő külső finanszírozási képesség mérsékelte az ország külső adósságát, enyhítette a gazdaság külső sérülékenységét.
A szufficit csökkenése mögött a külkereskedelmi többlet mérséklődése, valamint a jövedelemegyenleg hiányának emelkedése állt, amit némileg ellensúlyozott a transzferegyenleg többletének kismértékű emelkedése, amely azonban továbbra is elmarad a korábbi években megszokott szinttől. Az áruegyenleg többletének jelentős csökkenése egyrészt a fokozódó belső felhasználás hatására emelkedő importhoz, másrészt a nyári gyárleállások következtében lassuló exporthoz volt köthető – állapította meg a jelentés.
A harmadik negyedévben folytatódott a jövedelemegyenleg hiányának a tavalyi év vége óta tartó fokozatos emelkedése, ami nagyobb részt
a külföldi tulajdonú vállalatok növekvő profitjával, kisebb részt az egy évnél rövidebb ideig külföldön dolgozó rezidensek munkavállalói jövedelmeinek mérséklődésével állt összefüggésben.
Ezt részben ellensúlyozta a külföldi hitelek kamategyenlegének kismértékű javulása, elsősorban az alacsony hozamkörnyezetnek és a bruttó külső adósság mérséklődésének köszönhetően – olvasható a jelentésben.
A harmadik negyedévben az EU-tól származó nettó tőketranszfer beáramlás négy negyedéves értéke 1,9 milliárd eurót, míg a folyótranszfer nettó beáramlása 1,4 milliárd eurót tett ki. A jelentés emlékeztet arra is, hogy az EU-támogatások felhasználása az előző évben a 2007-2013-as költségvetési ciklus lezárása miatt jelentősen visszaesett.
Ennek következtében 2016 negyedik negyedévének végén a transzferegyenleg a külső egyensúlyi pozíció csökkenésének irányába hatott, ugyanakkor a tavalyi második negyedévtől az új ciklushoz tartozó források beáramlásának köszönhetően jelentősen javult a helyzet.
A jelentés kitér arra is, hogy a devizatartalék mérséklődése mellett a rövid lejáratú külső adósság is jelentősen csökkent a harmadik negyedév végére, így a devizatartalék továbbra is érdemben meghaladta a befektetők által is kiemelten megfigyelt szintet. A devizatartalék tavaly szeptember végi 22,2 milliárd eurós értéke meghaladja a rövid külső adósság 18,7 milliárd eurós állományát. A Guidotti-Greenspan mutató feletti mozgástér így 3,5 milliárd euró volt a harmadik negyedév végén, amely továbbra is biztonságos szintet jelent – állapította meg az MNB.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.