Kockázatot jelent a „jelenleg jól teljesítő olasz gazdaságra nézve” a március 4-én, vasárnap esedékes választás – nyilatkozta Carlo Calenda gazdaságfejlesztési miniszter a CNBC-nek. A független politikus hangsúlyozta, előreláthatólag egyetlen párt sem szerzi meg az abszolút többséget, a koalíciós kényszer pedig hosszabb időre megakaszthatja a parlamenti munkát, ami politikai és gazdasági instabilitást okozhat. Olaszországban volt már erre példa: 2013-ban, a választás után a győztes párt két és fél hónapon keresztül képtelen volt kormányt alakítani.
A választással kapcsolatos bizonytalanságok az üzleti és a fogyasztói hangulaton is nyomot hagytak
– derül ki az Istat kedden közzétett adataiból. A feldolgozóipari bizalmi index januárban 109,9 pontra esett vissza a decemberi 110,3 pontról, a fogyasztói bizalmi index pedig 116,5 pontról 115,5 pontra csúszott le.
„Végre kilábaltunk a válságból. Tavaly mintegy 1,5 százalékos GDP-növekedéssel zártuk az évet, de ami még ennél is fontosabb: az exportunk körülbelül 8 százalékkal bővült – nagyobb mértékben, mint Németországé és Franciaországé” – mondta Calenda. A lapunknak nyilatkozó Tanács-Mandák Fanni, a Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője arra figyelmeztet, hogy bár az olasz gazdaság felívelő tendenciát mutat, ez egyelőre mérsékelt tempójú, de ebben valóban nagy szerepet játszik az export.
Az olasz kormány a 2016-os évet 58 milliárd eurós külkereskedelmi többlettel zárta, ez 1991 óta a legmagasabb érték, így kijelenthető, hogy egyik fő pillére az olasz gazdasági növekedésnek az export
– foglalta össze a szakértő.
Calenda a pozitívumok mellett arra is rámutatott, hogy a termelékenységet, illetve a munkaerőpiac és a bankrendszer problémáit illetően továbbra is kihívásokkal néz szembe az ország. A legfontosabb teendő lenne a nem teljesítő hitelekre megoldást találni – mondta. Az elmúlt két év bankcsődjeit vizsgáló parlamenti bizottság továbbra sem jutott közös nevezőre – tudta meg a Reuters hírügynökség. Az ellenzéki pártok képviselői a kormányzó Demokrata Pártot okolják a történtekért, az azonban a jegybankra hárítaná a felelősséget.
Calenda mellett Pier Carlo Padoan is nyilatkozott arról, mi lenne a következő kormány központi feladata: a gazdasági miniszter az adósságterhek csökkentését emelte ki. Olaszország GDP-arányos adóssága – Görögország után – a második legmagasabb az eurózónában, 130 százalék feletti. Bár a következő kormány kulcsfontosságú feladatai már tisztázottak, az egyelőre kérdéses, hogy milyen összetételű koalíció töltheti majd be ezt a szerepkört.
A közvélemény-kutatások szerint egyik politikai erő sem rendelkezik 51 százalékos támogatottsággal. Az egyes pártok közül az euroszkeptikus Öt Csillag Mozgalom a legnépszerűbb, ami vészjósló az Európai Unió számára. Egy populista olasz kormány ugyanannyira megrázhatná a piacokat, mint az eurózóna adósságválsága – jelezte az Oxford Economics egy friss jelentésében. Az Öt Csillag Mozgalom fenyegetése azonban annak tükrében gyenge, hogy a szakértők szerint a politikai szervezetnek gondot okozhat koalíciós partnert találni, így pedig alulmaradhat a jobbközép koalícióval szemben, amelynek a felmérések szerint mintegy 37 százalékos a támogatottsága. Tanács-Mandák Fanni hozzátette: bár az EU alapvetően az Öt Csillag Mozgalom előretörésétől tart, a jobbközép koalícióhoz tartozó Északi Liga élén álló Matteo Salvini nyilatkozatai is aggodalomra adhatnak okot. A politikus a napokban kijelentette, Donald Trump amerikai elnök vámpolitikája követendő példa lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.