A japán munkaerőpiac több mint negyven éve nem volt olyan feszített, mint most, ami komoly fegyver a szakszervezetek kezében a bértárgyalásokon. A kedden nyilvánosságra hozott statisztika szerint ugyan az elemzői várokozásokat némileg meghaladva
2,8 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta decemberben
az előző havi 2,7 százalékról, az egy álláskeresőre jutó állásajánlatok száma azonban 1,59-ra emelkedett a novemberi 1,56-ról. A piac 2,7 százalékot, illetve 1,57-os arányt várt. A munkanélküliek aránya is csak azért nőtt, mert sokan a jobb munkahely reményében önként adták fel eddigi állásukat.
Közgazdászok abban reménykednek, hogy a munkaerőpiac feszítettsége béremelkedéshez vezet majd, ami elősegítheti a fogyasztás növekedését, és közelebb visz a 2 százalékos inflációs cél eléréséhez. Abe Sindzó kormányfő felszólította a vállalatvezetőket, hogy a tavaszi tárgyalásokon 3 százalékkal emeljék meg a béreket, sokan azonban vonakodnak ezt megtenni. A Reuters decemberi felmérése szerint a vállalatok kétharmada szerint túlzó a kormányfő kérése. A legnagyobb szakszervezet, a Rengo szövetség 4 százalékot követel.
A jelek szerint a fogyasztók megvárják, míg megkapják a fizetésemelést. A háztartások kiadásai decemberben 0,1 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához képest a novemberi 1,7 százalékos emelkedés után, annak ellenére, hogy éves összevetésben 3,6 százalékkal – 2015 áprilisa óta a legerősebb ütemben – nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene. Meghaladta a novemberben mért 2,1 százalékot és az elemzők által várt 1,8 százalékot is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.