A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölt adatai szerint a január 20-án zárult héten, a szezonálisan kiigazított adatok szerint, a segélykérelmek száma 17 ezerrel, 233 ezerre nőtt. Elemzők is emelkedést vártak, de valamivel magasabb számra, 240 ezerre számítottak.
Egy héttel korábban, a január 13-án zárult héten 45 éves mélypontra, 216 ezerre csökkent a segélykérelmek száma.
Már a 150. egymást követő héten maradt 300 ezer alatt ez a szám. Ilyen hosszú egybefüggő időszakra 1970 óta nem volt példa, ám akkoriban jóval kisebb volt az amerikai munkaerő létszáma.
A 300 ezer alatti értéket a munkaerőpiac robusztus erősödésének jeleként értelmezik az elemzők. A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag 3500-zal, 240 ezerre süllyedt.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma 28 ezerrel, 1 millió 937 ezerre esett vissza a január 13-án zárult héten. Már a 40. egymást követő héten állt kétmillió alatt ez a szám, tükrözve a munkaerőpiac feszítettségét.
A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 3500-zal, 1 millió 920 ezerre mérséklődött. Ez a szám a 38. hete volt kétmillió alatt.
Az amerikai munkaerőpiac az utóbbi közel két évtized legjobb formájában lépett át az újévbe. Tavaly kétmillió új munkahelyet létesítettek, és zsinórban immár hetedik éve bővült a foglalkoztatottak száma. A munkanélküliségi ráta októberben, novemberben és decemberben egyaránt 4,1 százalékon állt.
Elemzők azzal számolnak, hogy Donald Trump amerikai elnök decemberben jóváhagyott adóreformja tovább élénkíti a gazdaságot. Emiatt több munkavállalóra lesz szükség, és egyes szakértők nem zárják ki, hogy 2018 végére a munkanélküliségi ráta 3,5 százalékra csökken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.