A nemzetközi hitelminősítő csütörtök éjjel Londonban bejelentette azt is, hogy egyidejűleg megerősítette a hosszú futamidejű orosz államadósság „Ba1” szintű – a befektetési ajánlású kategória alapszintjétől egy fokozattal elmaradó – besorolását és a rövid távú „Not Prime (NP)” minősítést.
A Moody's ugyanakkor „Baa3/P-3”-ra emelte az orosz devizaadósság-kötelezettségekre megállapított besorolási országplafont az eddigi „Ba1/NP”-ről.
Ez a döntés azt jelenti, hogy az orosz gazdaságban honos kereskedelmi adósok az orosz államnál egy fokozattal jobb, immár befektetési ajánlású osztályzatot is kaphatnak a Moody's Investors Service-től.
A Moody's szerint ezt a lépést az indokolja, hogy mérséklődött a kockázata az oroszországi tőkekorlátozások bevezetésének vagy a devizatartalékok igénybevételét korlátozó egyéb kormányzati intézkedéseknek.
Immár mindhárom piacvezető hitelminősítő pozitív kilátást tart érvényben az orosz szuverén besorolásokra, de csak egyikük, a Fitch Ratings tartja nyilván az orosz államadósságot befektetési ajánlású, „BBB mínusz” osztályzattal.
A Standard & Poor's a Moody's „Ba1” hosszú távú osztályzatával megegyező „BB plusz” besorolással jegyzi a hosszú futamidejű orosz szuverén devizakötelezettségeket.
Az orosz államadósság-osztályzat kilátásának pozitívra javításához fűzött indoklásában a Moody's kiemelte, hogy mind több jel utal az orosz reálgazdaság és a költségvetési szektor ellenálló képességére, amely mérsékelte Oroszország sérülékenységét a további esetleges külső sokkoktól, például a geopolitikai feszültségektől vagy az olajárak újbóli csökkenésétől.
A hitelminősítő véleménye szerint az orosz pénzügyi hatóságok gyakorlatias árfolyam-, monetáris és költségvetési politikát alakítottak ki az olajárak közelmúltbeli összeomlására és a nemzetközi pénzügyi szankciókra válaszul.
Az orosz kormány makrostratégiája idővel várhatóan fenntarthatóbb és stabilabb növekedési modellt eredményez, olyant, amely jobban ellenáll a globális nyersanyagkereslet és a nyersanyagárak ingadozásainak – áll a Moody's elemzésében.
A cég a pragmatikus intézkedések között megemlíti, hogy a nemrégiben elfogadott új költségvetési szabályozás korlátozza a nyersolaj- és földgáztermelésből eredő bevételek felhasználását az éves költségvetések kiadási oldalán.
A Moody's szerint a lebegő árfolyamrendszer döntő fontosságú sokkelhárító eszköznek bizonyult, a monetáris politika alapállása pedig erősítette az orosz jegybank hitelességét. Mindezek eredményeként csökkennek az inflációs várakozások, jóllehet lassabban az infláció csökkenésének üteménél.
A hitelminősítő véleménye szerint a közelmúltban elért makrogazdasági eredmények hosszabb távon is fenntarthatók lesznek, és a monetáris politika fokozatos – az inflációs várakozások további csökkenésének mértékétől is függő – enyhítése valószínűleg megteremti a szélesebb bázisú gazdasági növekedés alapjait.
A cég szerint maradtak azonban kihívások is. A Moody's várakozása szerint az orosz gazdaság éves potenciális növekedési üteme továbbra is lanyha, 1,5 százalék körüli szinten marad, és a rendszerszintű fontosságú három orosz banknál feltárt jelentős tőkehiány alátámasztja az orosz bankszektor egyes szegmenseinek ellenálló képességével kapcsolatos aggályokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.