A vártnál szerényebb eredményekkel zárta a mögöttünk álló esztendőt Szerbia gazdasága. A pontos számadatok a hónap végére lesznek meg, de a rendelkezésre álló információk szerint biztosra vehető, hogy a bruttó hazai termék (GDP) növekedése nem érte el a korábban becsült 1,9 százalékos szintet sem.
Valószínűleg 1,8 százalékkal nőtt a nyugat-balkáni ország gazdasága 2017-ben, de nem zárható ki, hogy a bővülés csupán 1,75 százalékos.
A statisztikai hivatal már közölte, hogy az ipari termelés éves szinten alig 0,5 százalékkal nőtt decemberben, noha a porgnózisok 3,9 százalékos dinamikát vártak. Tavaly még 3,5 százalékos bővülést mértek éves alapon. A feldolgozóipar decemberi teljesítménye csupán 0,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, ami azt jelenti, hogy éves összevetésben az iparnak ez a szegmense 6,4 százalékkal bővült, miközben korábban 6,9 százalékos növekedéssel számoltak.
Az ország külkereskedelmi forgalma tavaly 34,46 milliárd euró volt. Ebből az export 15,04 milliárd
eurót, míg az import 19,41 milliárd eurót tett ki, a 4,37 milliárd eurós deficit 20,2 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A külkereskedelmi forgalom 64 százalékát az Európai Unió tagországaival jegyezték. A legtöbb árucikket Olaszországba szállították (elsősorban a Fiat Chrysler gyárnak köszönhetően), a behozatal szempontjából pedig Németország a legjelentősebb partner. Decemberben nem nőtt a kivitel értéke a novemberi szinthez mérten, és az egy évvel korábbi adatokhoz képest is csak szimbolikus, 0,6 százalékos a bővülés. Ugyanakkor az import 6 százalékkal nőtt éves alapon. Mindez akár azt is jelezheti, hogy megalapozottak voltak azok a korábbi félelmek, hogy az erős dinár csupán a behozatalt serkenti.
Tavaly az év elején a szénbányákban a zord időjárás miatt akadozott a termelés, így az energiaszektorban nem sikerült a terveket megvalósítani, majd az aszály miatt a mezőgazdaság teljesítménye maradt el jócskán a tervezettől. Korábban 2017-re még 3-4 százalékos gazdasági növekedést jósoltak, nemcsak az ország vezető politikusai, hanem a különféle nemzetközi pénzintézetek is. A Világbank azonban bizakodó Szerbia gazdasági jövőjét illetően. Az idei évre és 2019-re 3,5 százalékos gazdasági növekedést prognosztizál legfrissebb jelentésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.