Tavaly decemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,7, naptárhatástól megtisztítva 5,9 százalékkal nőtt. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 10,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,1 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
2017-ben a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 4,8 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál
– írja becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kiskereskedelmi forgalom tavaly novemberben 6,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az élelmiszer és élelmiszer-jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 4,6 százalékkal nőtt a forgalom, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletek forgalmának növekedése 10,4 százalékos volt. Az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,7 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
A múlt év első 11 hónapjában 4,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 2,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,3 százalékkal nőtt az értékesítés volumene 2016 január-novemberével összevetve.
A várakozásunkhoz közeli mértékben bővült egy év alatt a kiskereskedelmi forgalom decemberben, lassulva az előző havi növekedéshez képest
- kommentálta a KSH becslését Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza. Az elemző szerint a tavalyi 10 százalék feletti reálbér növekedés, a tavaly decemberben 17 éves csúcsra ugró fogyasztói bizalom, a háztartások pénzügyi vagyonának meredek növekedése miatt a következő hónapokban fennmaradhat a kiskereskedelmi forgalom 6 százalék körüli bővülési üteme. Így a tavaly összességében 4,8 százalékos növekedést, az idén 5 százalékhoz közeli növekedés követhet, amit támogat az idén folytatódó, várhatóan 6 százalék feletti reálbér növekedés.
Suppan Gergely szerint a kiskereskedelemnek további lökést adhat az új lakások idén várható átadási hulláma is. A háztartások ugyanakkor nem csupán a kiskereskedelemben növelik fogyasztásukat, így
a vendéglátás, belföldi turizmus, szabadidő, szórakozás, valamint egyéb szolgáltatások területén is jelentős növekedésre lehet számítani.
A kiskereskedelem gyorsulása összhangban van azon várakozásunkkal, hogy a tavalyi utolsó negyedévben gyorsulhatott a GDP növekedése, így a tavalyi évre továbbra is 4 százalékos GDP növekedésre számítunk – jelentette ki az elemző.
„Előretekintve úgy látjuk, hogy a kiskereskedelmi forgalom lendülete idén is megmaradhat, becslésünk szerint 4,5 százalék körül alakulhat a tempó, ami alátámasztja azt, hogy idén is fontos motorja lesz a GDP növekedésnek a belső kereslet erősödése” – véli Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője. A pénzintézet szerint a GDP idén 3,5 százalékkal bővülhet, mivel folyamatosan javul a belföldi üzleti és fogyasztói bizalom, illetve kifejezetten kedvezőek a globális konjunkturális kilátások.
Ezért a GDP előrejelzésünket felfelé mutató kockázatok övezik, azaz előfordulhat, hogy 3,5 százaléknál akár gyorsabb tempót is láthatunk idén
- fűzte hozzá az elemző. Hozzátette, a magyar monetáris politikát illetően érdemi változásokra nem számítanak 2018 folyamán: várakozásuk szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) fenntartja az alacsony kamatkörnyezetet. Nagy Márton, az MNB alelnöke legutóbbi nyilatkozatával megerősítette azt a várakozásunkat, hogy 2019 előtt nem érdemes a kamatok emelkedésére számítani.
Az elemző kommentárjában kiemelte, az MNB nem tudja majd tartósan függetleníteni magát a nagy nemzetközi jegybankoktól, azaz sem az amerikai Fed-től, sem az EKB-tól.
Ez szerinte azt jelenti, hogy ha hirtelen fordul a széljárás a piacokon, akkor az MNB-nek nagyon figyelnie kell nehogy a hullámok elsodorják a magyar gyorsnaszádot. Az Erste előrejelzése szerint jövőre már megindulhat a magyar bankközi kamatok lassú ütemű fokozatos emelkedése.
Az egész évet nézve összességében pozitív meglepetés a kiskereskedelem teljesítménye, éves szinten átlagosan 4,8 százalékkal növekedett a forgalom ebben a szektorban – véli Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza a KSH adatai kapcsán. A részleteket tekintve a szakember szerint elmondható, hogy az üzlettípusok decemberi növekedési ütemeiben nagyjából a tavalyi év egészében megfigyelhető hasonló tendencia tapasztalható.
Vélhetően a 2017 novemberében elindult nyugdíjon felül folyósított összegek (nyugdíjprémium, korrekció, Erzsébet-utalvány) inkább a nem élelmiszer típusú boltok forgalmára hatottak kedvezően. Az üzemanyag-kiskereskedelmi forgalom meghaladva az éves átlagos növekedést, 4,1 százalékkal bővült decemberben, a csekély mértékű üzemanyag-árak emelkedése ellenére.
A 2017 utolsó negyedéves GDP-növekedést illetően a vártnál gyengébb kiskereskedelmi adat önmagában még nem mond sokat, biztosabb következtetéseket csak a szerdai ipari adatok fényében lehet levonni – fűzte hozzá Virovácz Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.