Egy nyugat-európai nagyvárostól várt megbízásról folytat előrehaladott tárgyalásokat a Fővárosi Vízművek Zrt., amelynek eközben további oroszországi feladatai is formálódnak. Hívták már észak-amerikai városba, és lehetőséget lát a társaság a távol-keleti nagyvárosok vízszolgáltatásában is. Már dolgozott Srí Lankán, illetve 34 indonéziai településen – sorolta a Világgazdaságnak Haranghy Csaba vezérigazgató a társaság kőbányai telephelyén. A cég fő piaca azonban Délkelet-Európa, elsősorban Szerbia és Albánia. Főleg a külföldi, alaptevékenységeken felüli szolgáltatásoknak köszönhető, hogy a tárasság 2012-ben még 25 milliárd forintos árbevétele 2017-ben már 45 milliárdra ugrott.
Haranghy Csaba magyarázata szerint a vízművek a külföldi bevételeiből tudja azokat a többletköltségeit fedezni, amelyek az új létesítmények üzemeltetéséből adódnak, de amelyeket a díjak befagyasztása miatt nem érvényesíthet a tarifáiban. Ebből törleszti azt a 2012-ben keletkezett, 15,3 milliárd forintos tartozását is, amely a vízművek külföldi résztulajdonosainak – a fő tulajdonos főváros segítségével – történt kivásárlása miatt keletkezett. Ezen adósság mára 2,9 milliárd forintra zsugorodott. Magával a rezsicsökkentés eredményével egyébként jól együtt tud élni a társaság. „Az alacsonyabb tarifákkal átadhattuk a lakosságnak a korábbi hatékonyságnövelési intézkedéseink eredményét” – mondta a vezérigazgató, de hangsúlyozta: mivel cégének a főtevékenységből pozitív nulla körüli eredménye keletkezik, a stabil működés fenntartásában szerepe van a külföldi projektek hasznának is.
A határon kívüli munkák egyik, nem számszerűsíthető előnye a vízműveknél felhalmozódott szaktudás megtartása, hasznosítása, további új, fiatal dolgozók felvétele. A másik a humanitárius misszió: fél évig a társaság szakemberei gondoskodtak egy szír határhoz közeli menekülttábor ivóvízellátásáról. A vállalat gazdálkodására – ahogyan az összes, vezetékkel rendelkező társaságéra – ránehezedik a költségvetés egyik „kisadója”, amelyet a használt vezetékek hossza után kell fizetni. Bár korábban a KPMG és a Századvég is felhívta a figyelmet arra, hogy ez az adó sokkal hátrányosabban érinti a vizes szakmát, mint a nála nagyobb árbevétellel dolgozó távközlést és az energiaellátást, hiába lobbizott törvénymódosításért a MaVíz szakmai érdekképviselet. Előrelépésről nincs tudomása Haranghy Csabának sem, aki rámutatott a szabályozás egy további gyengéjére is: egyazon vízmennyiség után kétszer kell adózni, amikor azt eljuttatják a felhasználókhoz, és amikor elszállítják tőle. A vezérigazgató szükségesnek látja ezen adó kivezetését.
A Fővárosi Vízművek fennállása óta egyszer sem kellett a budapesti vízellátást vízminőségi okokból leállítani, de még korlátozni sem. Arra sem volt példa, hogy a főváros egészében állt volna a vízellátás – hangzott el a társaság rendezvényén, amelyet abból az alkalomból tartottak, hogy a vízművek az idén 150 éves. A társaság 1,9 millió lakost lát el nemzetközi összevetésben is kiváló minőségű vízzel, ehhez 5322 kilométernyi vezetéket és 752 kutat használ. Honlapja szerint partnereivel arra készül, hogy a víz klórozását a napon belüli vízigényhez igazítsa, azaz összességében csökkentse.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.