Egyre többen számolnak azzal, hogy előbb-utóbb nagyobb megtorpanás, sőt recesszió lesz az Egyesült Államokban, bár sokkal enyhébb a 2008-as válságnál – mondta a Világgazdaság kérdésére Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A legnagyobb veszély az, hogy a piacok miként reagálnak a globális monetáris irányváltozásra, vagy az, hogy a világszerte emelkedő kamatkörnyezet megingathatja a tőkepiacokat. De kicsi az esély a recesszióra – tette hozzá az elemző. A kérdés azért aktuális, mert a JPMorgan, amerikai nagybank tanulmánya szerint 72 százalékos eséllyel jöhet három éven belül recesszió az USA-ban.
Az amerikai növekedés már igen érett fázisban van, a ciklus a végéhez közeledhet, ezért néhány éves távlatban nem zárható ki a lassulás, esetleg az enyhe recesszió. Az aggodalmak azonban túlzók, mivel épp ebben a távlatban fog beérni Donald Trump adócsökkentési csomagja és az infrastrukturális beruházások; továbbá a világgazdaság is fellendülőben van – mondta lapunk kérdésére Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Az esetleges visszaesés szerinte is kisebb lehet a 2008-asnál, a monetáris hatóságok ugyanis sokkal szorosabban fogják a pénzintézetek gyeplőjét, vagyis a hitelezés befagyása várhatóan meg sem közelíti a tíz évvel ezelőtti megrogyást.
Ha az esetleges recessziót az USA belső folyamata okozza, akkor a magyar gazdaságot csak nagyon áttételesen érintené a folyamat – fejtette ki véleményét a várható hazai hatásokról Virovácz Péter. Az viszont más kérdés, ha a kereskedelmi háború újabb fejezeteként alakulna ki a válság, mert akkor a magyar gazdaságot, különösen az autóipart is számottevően érintené. A makroelemző szerint egy másik forgatókönyv is elképzelhető, amely szerint az emelkedő hozamkörnyezet miatt dráguló adósságfinanszírozás a hitelminősítések késését eredményezné.
Nálunk semmiképp sem okozna a 2008-ashoz hasonló problémát az Egyesült Államok recessziója – hűtötte a kedélyeket Suppan Gergely. Felhívta a figyelmet, hogy 2008 óta a devizahitelezés problémája megoldódott, az ország külső sérülékenysége jelentősen csökkent, ráadásul 2019-ben hazánk már várhatóan nettó külső hitelező lesz. Nagy eltérés továbbá, hogy míg tíz éve az ikerdeficit (a költségvetés és a folyó fizetési mérleg negatív egyenlege) már a válság kitörése előtt is rányomta bélyegét a gazdaságra, addig most a jegybank mérlege pozitív, és a költségvetésnek is van mozgástere. Így megszorító intézkedések nélkül is kezelhető egy átmeneti megingás. Suppan Gergely szerint inkább temporális termeléscsökkentés jöhet, ám a belső kereslet dinamizmusa ellensúlyozhatja ezt a kiesést.
A GDP-növekedés januárban meghaladhatta az 5,5 százalékot 2017 azonos időszakához képest, éves szinten 4,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság – vetítette előre Suppan Gergely. Szerinte a felfelé mutató kockázatok miatt pozitív meglepetést hozhat a magyar GDP 2018-ban, ami a már megjelent indikátorok kimagasló ugrásának köszönhető: az építőipar és az újautó-értékesítés egyaránt 40 százalék körüli bővülést mutatott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.