Hrojszman a döntés elfogadását követően utasította a külügyminisztert, hogy a program leállításáról hivatalosan értesítse az orosz kormányt.
A dokumentumot 2011. június 7-én írta alá orosz részről az akkor miniszterelnöki tisztet betöltő Vlagyimir Putyin jelenlegi államfő, ukrán részről pedig Mikola Azarov kormányfő.
A megállapodást még az európai integrációt és hatalomváltást követelő Majdan-tüntetések nyomán 2014-ben leváltott Viktor Janukovics Moszkva-barát volt elnök hivatali idejében kötötték.
A gazdasági együttműködés programja összegezte Ukrajna és Oroszország elképzeléseit a hosszú távú, kölcsönösen előnyös, két egyenjogú partnerállam közötti gazdasági együttműködés lehetőségeiről. A program meghatározta az ukrán-orosz gazdasági együttműködés fejlesztésének céljait és eszközeit, továbbá fő irányait és prioritási területeit, a várt eredményeket.
Az UNIAN kiemelte, hogy a program egyebek mellett rendelkezett nemcsak az egymás közötti kereskedelmi korlátozások eltörléséről, de az Ukrajnán átvezető orosz gáztranzittal összefüggésben 2006-2009 között kialakult konfliktusok miatt keletkezett veszteségek kompenzálásáról is.
Négy évvel ezelőtt viszont a fegyveres agresszióval párhuzamosan Oroszország gazdasági, kereskedelmi „háborút” is indított Ukrajnával szemben, embargóval sújtott számos kulcsfontosságú ukrán exportterméket.
Ennek következtében a teljes ukrán kivitel Oroszországba irányuló része az addigi csaknem 30 százalékról 9 százalékra esett.
Az Ukrajinszka Pravda megemlítette: Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter már korábban kifejezésre juttatta azon álláspontját, hogy Kijevnek a lehető legalacsonyabb szintre kell csökkentenie gazdasági és kereskedelmi kapcsolatait Oroszországgal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.