A nemzetközi tőkepiacokon 2017 „csodálatos év” volt, beindult a világban az összehangolt, egyidejű gazdasági növekedés, alacsony maradt az infláció és a kamatszint, miközben a jegybankok korábbi pénzteremtési akciói miatt rendkívül sok pénz, jelentős likviditás volt a piacokon – kezdte sajtótájékoztatóját Philippe Ithurbide.
Az idei év elején még elég sokan reménykedtek benne, hogy ez az állapot akár egész évben kitarthat, ma viszont már csak 10 százalék esélyt adott ennek az Amundi (korábban Pioneer) vezető elemzője.
A befektetési szakember elmondta, 2018 legvalószínűbb tőkepiaci forgatókönyve az, hogy a volatilitás megemelkedik, és rendszeresek lesznek a kisebb-nagyobb kilengések a piacokon.
A legrosszabb forgatókönyv bekövetkezésének a valószínűségét 15 százalékra becsüli a szakember, ez nem más, mint hogy 2018-ban drasztikus megingás következhet be a piacon.
Úgy vélte, a legnagyobb kockázatot a kötvénypiacok árazása hordozza magában, mert a jegybankok által a teremtett likviditás jelentős része itt csapódott le, hozzátéve, hogy egy 100 bázispontos hozamemelkedés jellemzően 6-7 százalékos veszteséget okozna a kötvényalapoknak Európában és Észak-Amerikában.
Philippe Ithurbide szerint a második piaci kockázati tényező az amerikai részvénypiac lehet, ami számos befektető szerint rendkívül túlértékelt, hozzátéve, hogy első ránézésre valóban „drágának” tűnhet az Egyesült Államok részvénypiaca.
A szakember szerint figyelembe kell venni azt is, hogy az amerikai gazdaság dinamikus növekedési időszakot él át. A Fed fokozatos szigorítását ellensúlyozhatják a gazdaságpolitikai intézkedések (például az adócsökkentés), így a vállalati profitok dinamikus emelkedése reális alapot teremthet a részvényárfolyamok további emelkedésének – fűzte hozzá.
Véleménye szerint a harmadik kockázati tényező a kínai hitelpiac.
A kínai gazdaság a 2008-ban kitört nagy pénzügyi válság után is dinamikus növekedési pályán maradt, és a kormány továbbra is az évi 6 százalék feletti növekedést célozza.
Ennek egyik következménye az eladósodottság növekedése minden téren, így államot, a vállalatokat, a háztartásokat tekintve, ezért a globális kamatszint emelkedése nehéz helyzetbe hozná a kínai gazdaságot – mutatott rá a befektetési szakértő.
Cser Tamás, a nemrég nevet váltott Hold Alapkezelő vezető portfóliókezelője pesszimistán nyilatkozott április 22-én a részvénypiacok alakulásával kapcsolatban. A szakember ugyanis számos fenyegető jelet lát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.