A 2021–2027-es európai uniós fejlesztési ciklus felé közeledve minden bizonnyal hosszabb és összetettebb diplomáciai csörték előzik majd meg a partnerségi megállapodás megkötését, illetve a támogatások felhasználását konkretizáló egyes operatív programok EU-s jóváhagyását, mint a 2014–2020-as időszak előtt. Brüsszeli forrásaink szerint a legfőbb kérdés ma még nem az, hogy cégmérettől és iparágtól függetlenül kik lehetnek az új ciklus nyertesei, hanem az, jóváhagyják-e egyáltalán a 2021–2027-es uniós költségvetést a jövő májusban tartandó európai parlamenti választásokig.
A Magyarország számára elérhető forrásokat tekintve előzetesen a derűlátóbbak is 10-20 százalékos forrásvesztéssel számoltak, a kevésbé bizakodók pedig 30-40 százalékos vágást sem tartottak kizártnak. Ehhez képest elfogadható kiindulási alap, hogy előreláthatólag 11 százalékkal csökken a hazánkban hét év alatt felhasználható felzárkóztatási támogatás összege.
Azoknak a kis- és középvállalkozásoknak várhatóan ezután is lesz mozgásterük, amelyek a magas hozzáadott értékű termelés mellett kötelezik el magukat, ezáltal nemcsak a multinacionális cégekhez zárkózhatnak fel valamelyest hatékonyság tekintetében, hanem a hasonló méretű régiós versenytársakkal is lépést tarthatnak. Bár több forrás jut határvédelemre, a migráció kezelésére, a kulcsszó a versenyképesség növelése marad, ráadásul kedvező fordulat, hogy a források legalább 80 százalékát továbbra is a gazdasági fejlettség alapján osztják szét.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.