BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A cigi, az üzemanyag és az alkohol drágult leginkább májusban

Májusban a fogyasztói árak átlagosan 2,8 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Ezen időszak alatt a legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk, valamint a jármű-üzemanyagok ára nőtt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal beszámolójából. Egy elemző szerint az év második felében, főleg bázishatások következtében, az infláció ismét jelentősen mérséklődhet.

Tizenkét hónap alatt, 2017. májushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 3,8 százalékkal emelkedett, ezen belül a tojás 14,3, a vaj, vajkrém 12,7, a száraztészta 9,6, a tejtermékek 7,5, a liszt 6,1 százalékkal drágult. A cukor 19,9 százalékkal olcsóbb lett.

A legnagyobb mértékben, átlagosan 5,2 százalékkal a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt.

Az egyéb cikkekért (gyógyszerek, jármű-üzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) 4,3, ezen belül a jármű-üzemanyagokért 9,5 százalékkal kellett többet fizetni.

A szolgáltatások ára átlagosan 1,7 százalékkal emelkedett.

A háztartási energia 1,3 százalékkal drágult, ezen belül a tűzifa ára 13,2, a palackos gázé 3,6 százalékkal nőtt, az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

A ruházkodási cikkekért 0,8 százalékkal többet, a tartós fogyasztási cikkekért 1,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.

Egy hónap alatt, 2018. áprilishoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal nőttek.

Az élelmiszerek ára szintén 0,6 százalékkal emelkedett, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) árának 6 százalékos emelkedése következményeként. (E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan 0,1 százalékkal csökkent.) A tojás 3,4, a cukor 1,3, a párizsi, kolbász 0,9, a sajt 0,8 százalékkal kevesebbe került.

Az egyéb cikkek ára 1,7 százalékkal nőtt, ezen belül a jármű-üzemanyagoké 4,2 százalékkal emelkedett.

A ruházkodási cikkek 0,6, a szolgáltatások 0,4, a szeszes italok, dohányáruk 0,3 százalékkal drágultak. A háztartási energia ára nem változott. A tartós fogyasztási cikkek ára 0,1 százalékkal mérséklődött.

A január–május periódusban az előző év azonos időszakához képest: a fogyasztói árak átlagosan 2,2 százalékkal nőttek.

Az év második felében ismét jelentősen mérséklődhet az infláció

A szolgáltatások áremelkedése ismét jelentősnek mondható, az 1,7 százalékos mutató az elmúlt nyolc hónap legmagasabb adata, bár ennek ellenére továbbra sem beszélhetünk igazán komoly árnyomásról – kommentálta a KSH adatait Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője. Kifejtette,

várakozásaik szerint júniusban akár már a 3 százalékot is meghaladhatja az inflációs mutató, bár ez nagy mértékben függ attól, hogy miként változik az olaj világpiaci ára, és hogyan alakul a forint árfolyama.

Végül hozzáfűzte, 2018 egészét tekintve átlagosan 2,6 százalékos inflációt jeleznek előre, vagyis az év második felében, főleg bázishatások következtében, az infláció ismét jelentősen mérséklődhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.