A felmérésben részt vett az ERT egyetlen közép-európai tagja, Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója is.
„A versenyképesség számunkra egyszerre jelent innovációt, valamint a végrehajtáshoz szükséges képességet is. Vagyis nem csak értjük és tudjuk, hogy mi zajlik körülöttünk, hanem meg is csináljuk, amit a stratégiánkban lefektettünk. Jövőbeni várakozásaink egyértelműen pozitívak mind az értékesítés, mind a beruházások terén. Meggyőződésünk, hogy a MOL a közép-európai régió gazdaságának meghatározó szereplője marad az elkövetkező évtizedben is” – idézi a közlemény Hernádi Zsoltot.
A felmérésben összesen 52 felső vezető és igazgató vett részt, Európa vezető gazdasági cégeit képviselve (a válaszadási arány 96 százalék volt).
Összességében a vezérigazgatók mintegy 81 százaléka mérsékelt vagy jelentős növekedést vár Európán kívül és folyamatos növekedést Európában az értékesítés területén, bár kissé lassabb ütemben a 2017 októberi felméréshez képest.
A megállapítások azt mutatták, hogy a válaszadók befektetési várakozása továbbra is pozitív maradt: 51 százalék szerint a tőkeberuházások mértéke hasonló marad Európában, 35 százalék növekvő beruházásra számít, ami valamivel kevesebb optimizmust mutat mint 2017 októberében. A távolabbi beruházások tervei nagyobbak: 61 százalék szerint a beruházások Európán kívül növekedni fognak.
A válaszadók szerint a vállalatukon belüli foglalkoztatás várhatóan növekedni fog Európán belül (35 százalék) és kívül (52 százalék) is. Előzetes várakozások szerint az Európán belüli foglalkoztatottság mértéke (35 százalék) magasabb az őszi felméréshez képest (15 százalék).
A közelmúltbeli amerikai adóreform kapcsán az ERT tagjait megkérdezték, hogyan reagáljanak az európai adóügyi törvényhozók az európai vállalatok versenyképességének megőrzése érdekében. Mintegy
52 százalék szerint elsődleges fontosságú az effektív adókulcsok csökkentése Európában, 37 százalékuk előnyben részesíti a beruházásokra adandó célzott adókedvezményeket,
világos üzenettel arról, hogy az európai adórendszert is modernizálni kell. A válaszadók 37 százaléka szerint a nemzetközi adóharmonizáció OECD-szinten is fontos.
Ami a különböző régiókban a protekcionizmus elleni globális tendenciákat illeti, az ERT-tagok többsége jelezte 87 százaléka erősen támogatja a multilaterális kereskedelmi diplomáciát, 60 százalékuk pedig a kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat. Az állampolgárok részéről felmerülő, globalizációval kapcsolatban aggodalmak szisztematikusan kezelésének ötletét 38 százalék támogatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.