BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az üzemanyagárak pörgethették az inflációt

Több statisztikai adat is megjelenik a héten, a piacok elsősorban a hazai és az amerikai inflációs adatokra figyelnek.

Kedden teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a fogyasztói árak júniusi adatait és a májusi külkereskedelmi forgalom első becslését.

Májusban a fogyasztói árak átlagosan 2,8 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, az előző hónaphoz képest pedig 0,6 százalékkal nőttek. Az év első öt hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 2,2 százalékkal nőttek 2017 azonos időszakához képest. A szezonálisan kiigazított éves maginfláció az áprilisival megegyező, 2,4 százalék volt májusban is.

Dunai Gábor, az OTP makrogazdasági elemzője szerint júniusban a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos célja fölé ugorhatott az infláció, mert szárnyaltak az üzemanyagárak, amelyek havi összevetésben a májusi 4,2 százalék után ezúttal 4,5 százalékkal nőhettek, 9,6 százalékról 16,6 százalékra emelve az éves indexet. Az alapfolyamatok továbbra sem mutatnak erős árnyomást. A piaci szolgáltatások és az iparcikkek inflációja, bár emelkedik, összesítve továbbra is

2 százalék alatt maradhatott, a hatósági árak esetében 1 százalék alatti éves emelkedésre számít a szakértő, az élelmiszerek és a jövedéki adós termékek éves inflációja pedig csökkenhetett májushoz képest.

Az üzemanyagárak havi összevetésben a májusi 4,2 százalék után 4,5 százalékkal nőhettek
Fotó: VG / Kallus György

Előretekintve az elemző nem számol a nyersolaj árának további emelkedésével (inkább kisebb korrekció következhet), sem pedig a forint gyengülésével a dollárral szemben, így csökken majd az üzemanyagárak hozzájárulása a teljes fogyasztói árindexhez – a jövő év közepére a mostani 1,3-1,4 százalékpontról mínusz 0,4 százalékpontra mérséklődhet. Az élelmiszerek esetében szintén csökkenő inflációra számít Dunai, így, bár a trendinfláció (iparcikkek és piaci szolgáltatások) gyorsul majd, a teljes inflációs mutató már augusztusban visszaeshet 3 százalék alá, majd a jövő év közepéig trendszerűen tovább csökkenhet. A jövő év közepétől, főként az üzemanyagárak bázishatásának múltával, az OTP prognózisa szerint ismét felfelé fordul majd az inflációs mutató, de 2019 végéig 3 százalék alatti fogyasztói árindexre számítanak.

Szerdán a szálláshelyek májusi és első öthavi forgalmának adatát és az állatállomány júniusi statisztikáját közli a KSH, csütörtökön a mezőgazdasági termelői árak májusi alakulását és a májusi ipari termelés második becslését teszi közzé. A csütörtök azért is fontos, mert aznap érkeznek az Egyesült Államokból az inflációs adatok. Májusban az amerikai infláció hat éve nem látott szintre, 2,8 százalékra emelkedett. A várakozások szerint júniusban – elsősorban az olajárak emelkedése miatt – 2,9 százalékra gyorsulhatott az infláció, míg a maginfláció 2,3 százalék körül alakulhatott.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.