A z Európai Unió tagországai közül Magyarországon a legnagyobb az egy főre jutó GDP alakulásában a főváros szerepe, Budapesthez hasonló hatást csak Athén, Párizs és Prága gyakorol Görögország, Franciaország és Csehország gazdasági teljesítményére. Éppen ezért kulcsfontosságú a 2014–2020-as uniós ciklusban a centralizáltság oldása, alapvetően e célt szolgálja a Terület- és településfejlesztési operatív programban (TOP) elérhető, 1200 milliárd forintot is meghaladó pályázati forrás.
A regionális gazdaság fejlesztését és a helyi erőforrásokon alapuló foglalkoztatás növelését támogatni hivatott TOP-ban a teljes keret 70 százalékát költhetik el a megyék, a fennmaradó 30 százalékot pedig a városok.
A vidék felzárkóztatásáért felelős operatív programban a legfrissebb összesítés szerint eddig 8438 pályázat érkezett be együtt 1644 milliárd forintos támogatói igénnyel. Ebből 5720 kedvezményezettnek már oda is ítélt 1111 milliárdot az irányító hatóság, közülük 4732 projektgazda a kifizetésig is eljutott, összesen 871 milliárd forint értékben. Az összes többi programmal együtt az odaítélt források számlálója 8497, a ténylegesen át is utalt támogatásoké pedig 4862 milliárd forinton áll. A teljes hétéves keretet tekintve ez 95,5, illetve 54,6 százalékos részarány.
A Magyar Közlöny szerdai számában megjelent lista szerint a TOP éves fejlesztési keretében 33 felhívás szerepel, hozzávetőleg 425 milliárd forintos fejlesztési kerettel. Eszerint
az idén legtöbbet, 33,7 milliárd forintot az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére fordít a kormány, de jut 33,1 milliárd a munkaerő mobilitását ösztönző közlekedésfejlesztésre is.
A dobogó harmadik fokán egy 25,6 milliárd forintos tétel szerepel, amelyet a helyi foglalkoztatási együttműködésekre lehet felhasználni a megyei jogú városok területén és térségében.
Az Európai Bizottság döntéshozói számára kiemelt jelentőségű volt a közszolgáltatások fejlesztése és bővítése, a városi zöld területek növelése, illetve a hátrányos helyzetű városi térségek fejlesztése az operatív program jóváhagyásakor. A támogatásokért cserébe azonban szigorú kritériumoknak is meg kell felelnie Magyarországnak 2023-ig. A várt hatások közt szerepel ugyanis, hogy éves szinten mintegy 56 ezer tonnával csökkenjen a szén-dioxid-kibocsátás, 130 ezer hátrányos területen élő ember élvezze a városrehabilitáció előnyeit, fejlesszenek 1500 alapellátási szolgáltatást, illetve hozzanak létre 2100 hektár ipari telephelyet és parkot, továbbá 18 ezer új bölcsődei helyet.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.