BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több mint 2,2 ezermilliárd forintot érnek a szerződések

Az épületek építésének volumene 8,8 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké pedig 23,7 százalékkal haladta meg a tavalyi nagyságrendet.

Beindulnak a lakásépítések, idén akár 25 ezer új lakóingatlan is elkészülhet. Az újonnan kötött nagy értékű szerződések alapján az irodaépítések mellett meghatározó lesz az ipari és oktatási épületek létrehozása, miközben éves szinten 15-16 százalékkal növekedhet az építőipari termelés volumene a szakértői prognózisok szerint. Vagyis kitarthat az a lendület, amelyet a KSH által frissen publikált gyorsjelentés tartalmaz. Eszerint az ágazat 15,1 százalékkal haladta meg saját egy évvel korábbi teljesítményét, az előző havit pedig 6,1 százalékkal múlta felül. Az év első öt hónapjának átlagában 16,9 százalékos az építőipari növekedés, ami még a tavalyi, igen erős bázisévhez mérten is stabil.

Fotó: Kallus György / VG

Az épületek építésének volumene 8,8 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké pedig 23,7 százalékkal haladta meg a tavalyi nagyságrendet – előbbi döntően az ipari épületek kivitelezése, utóbbi az időközben beindult út-, vasút- és közműépítések eredményeként növekedett. A jövőbeli termelési volument meghatározó új szerződéseknél felemás a helyzet, azok nagyságrendje összességében 10,7 százalékkal csökkent, annak eredőjeként, hogy az épületépítések szerződéseinek mennyisége 33 százalékkal nőtt, az egyéb építményeknél viszont több mint 24 százalékkal visszaesett a kontraktusok száma.

A teljes rendelésállomány továbbra is nagyon magas szinten van, májusban csaknem a duplája volt a tavalyinak – mutatott rá Németh Dávid, a K&H Bank Zrt. vezető makrogazdasági elemzője. Hozzátette:

Az látszik, hogy az egyéb építményeknél a meglévő rendelésállományt akarják megvalósítani a beruházók, sok fejlesztés van a kivitelezési fázisban. Az építőipari vállalkozások május végi szerződésállományának volumene az egy évvel korábbit 67,4 százalékkal meghaladta, így újabb, soha nem látott csúcsot, 2,2 ezermilliárd forintot ért el.

A következő években akár további 20 ezermilliárd forintnyi megrendelés érkezhet az építőiparba, ezek közül 4 ezermilliárd forint közúti és vasúti építkezésekbe, több mint 3 ezermilliárd forint a Modern városok programon keresztül, és 700 milliárd forint az Egészséges Budapest program egészségügyi beruházásaiba.

 

A teljes cikk a keddi Világgazdaságban olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.