BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Töretlenül nő a szarvasmarha-állomány

A sertéspestis ellenére nőtt a sertések száma hazánkban, a baromfi-influenza utáni újraéledést jelzi a keltetői adatok megduplázódása.

Megközelítette a 15 százalékot a magyar szarvasmarha-állomány bővülése az elmúlt öt évben, idén júniusban már 880 ezret tartottak a gazdálkodók – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal kimutatásából.

A szarvasmarha-állomány 59 százalékát gazdasági szervezetek, 41 százalékát egyéni gazdaságok tartották.

A gazdasági szervezetek állománya nem változott, az egyéni gazdaságoké 15 ezerrel bővült az egy évvel korábbihoz képest. Az idei első öt hónapban felvásárolt vágómarhák száma az egy évvel korábbihoz hasonlóan 24 ezer volt, a kilogrammonkénti átlagár pedig megközelítette a 426 forintot, 9,1 százalékkal magasabb volt az előző évinél.

Fotó: Shutterstock

Meglepetésre éves összehasonlításban nőtt a sertések száma is, mégpedig 1,7 százalékkal, 53 ezerrel, 2,9 millióra.

A vaddisznókban fellelt afrikai sertéspestis okozta kisebb piaci anomáliát viszont az árak alakulásán érezhették meg az állattartók.

Idén a január–júniusi időszakban a vágósertés kilogrammonkénti felvásárlási átlagára 358 forint volt, ez 11 százalékos csökkenés 2017 azonos időszakához hasonlítva.

A baromfi esetében felemás a kép, míg a kacsaállomány növekedése tovább folytatódott, a tyúkok és a pulykák számában visszaesés volt éves összehasonlításban. A kacsaállomány tavaly júniushoz képest 41, idén év elejéhez viszonyítva pedig 6,6 százalékkal nőtt, és meghaladta az 5 milliót.

Ez a növekedés megfigyelhető a baromfikeltető állomások által jelentett kelési adatokban is. 2018 júniusáig a hústermelésre és hizlalásra hasznosított napos baromfi száma az egy évvel korábbi 9,6 millióról csaknem a duplájára, 18,7 millióra nőtt. A lúdállomány 18 százalékkal bővült, számuk 2018. június elsején 3,3 milliót tett ki. A 2,8 milliós pulykaállomány 3,3 százalékkal kevesebb az előző év azonos időpontjához képest. A tyúkok száma 2018. júniusban 35 millió volt, 2,2 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál, ugyanakkor 9,2 százalékkal nőtt a 2017. decemberihez viszonyítva. Ez utóbbi adat azt is jelzi, hogy az ágazat a madárinfluenza okozta kisebb megrázkódtatást is kezdi kiheverni.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.