A tőzsdék világszerte emelkedtek pénteken, miután Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnöke a fejlett országok jegybankárjainak Jackson Hole-i évi rendes konferenciáján tartott beszédében a monetáris szigorítás folytatását helyezte kilátásba. Az S&P 500 és a Nasdaq történelmi csúcson zárta a kereskedést, előbbi 0,58, utóbbi pedig 0,84 százalékot erősödött. A Dow Jones 0,54 százalékos emelkedéssel fejezte be a hetet. Az amerikai államkötvények közül a tízéves papírok hozama 2,828 százalékra esett vissza, a két- és tízéves kötvények hozama közötti különbség pedig 20 bázispontra szűkült, ami legutóbb 2007-ben fordult elő. A dollárindex 0,58 százalékkal esett, az euró és a japán jen erősödött a zöldhasúval szemben, az MSCI globális indexe 0,55, a feltörekvő piacoké 0,33 százalékkal emelkedett.
Powell pontosan azt mondta a beszédében, amire a szakértők számítottak. Rámutatott, hogy az infláció már megközelítette a Fed2 százalék körüli célját, és nincs jele, hogy e fölé emelkedne. Mivel a gazdaság dinamikusan növekszik, és nincsenek egyértelmű inflációs kockázatok, ezért a fokozatos kamatemelés a helyénvaló.
A bankelnök ezzel tulajdonképpen visszaszólt Donald Trumpnak – bár név szerint nem említette az elnököt –, aki a Reutersnek múlt hétfőn adott interjúban felrótta személy szerint neki, illetve a Fednek, hogy folytatja a kamatemelést, és ezzel „nem segít”. Trump ugyanis alacsony kamatokat és gyenge dollárt szeretne, mert szerinte ez lenne jó az országnak.
A magas dollárkamat viszont a hitelfelvételi lehetőségek szűkítésével hátráltatja a gazdasági növekedést, amelyet az adócsökkentéssel, a szabályozási rendszer lazításával és a kereskedelmi egyezmények újratárgyalásával próbál támogatni. „Ezután is bírálni fogom a Fedet, ha tovább emeli a kamatot” – jelentette ki Trump. Erre már a jövő hónapban módja is lesz, az intézmény ugyanis akkor tartja a legközelebbi kamatdöntő ülését, ahol a kialakult piaci konszenzus és az előző találkozó jegyzőkönyve szerint tovább emeli majd az irányadó dollárkamatsávot. A Fed 2015-ben kezdte meg a monetáris szigorítást, és csak idén már kétszer emelt kamatot – emlékeztetett összefoglalójában a Reuters. A piacok idénre még két, jövőre egy kamatemelést áraztak be, míg a Fed egyelőre hármat jelzett előre 2019-re.
Az újabb kamatemeléssel egyébként nemcsak Trump nem ért egyet. A Jackson Hole-i konferencián James Bullard, a St. Louis-i Federal Reserve Bank elnöke is megkongatta a vészharangot. A Reutersnek adott interjúban arra figyelmeztetett, hogy a folyamatos kamatemeléssel a Fed megágyaz a recessziónak. Bullard azt szeretné, ha a Fed egy időre felhagyna a kamatemeléssel, mivel a tavaly év végén elfogadott adócsökkentés hatása jövőre már gyengülni fog.
A találkozó többi résztvevője más kockázatokra is felhívta a figyelmet, így például az amerikai elnök kereskedelmi politikájára, amelynek következtében vámháborúba keveredett Kínával, az Európai Unióval, Kanadával és Mexikóval. Utóbbi kettővel kapcsolatban Agustin Carstens, a Bank of International Settlements elnöke, a Bank of Mexico korábbi kormányzója úgy vélekedett, hogy az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (NAFTA) megszüntetésének „csak vesztesei lesznek”, az importárak növekedése és az exportlehetőségek elveszítéséből fakadó költségek meghaladják majd azt a nyereséget, amelyet a munkabérek emelkedésével elérnek.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.