Donald Trump amerikai elnök május 8-án jelentette be, hogy az Egyesült Államok egyoldalúan kilép az iráni atomszerződésből, és aláírta azt a rendeletet, amellyel 90, illetve 180 napos határidővel visszaállította az Irán energetikai, autóipari és pénzügyi ágazatát sújtó büntetőintézkedéseket.
Első hullámban, közép-európai idő szerint kedd reggel hat órakor a pénzügyi tranzakciókra, a nyersanyagok importjára, az autó- és repülőgépipari vásárlásokra vonatkozó tilalom, három hónap múlva, novemberben pedig a kőolaj- és földgázipari ágazatot, valamint a jegybankot sújtó szankciók lépnek életbe.
A szankciók visszaállítása miatti aggodalmak hatására április óta dollárhoz viszonyított értékének felét veszítette el a riál, a vállalatok és a magánszemélyek viharos tempóban kezdték el vásárolni a keményvalutát, hogy megpróbálják kivédeni az amerikai szankciók hatását. A riál árfolyamának zuhanása és az infláció emelkedése szórványos demonstrációkat eredményezett, az üzérkedés és a korrupció ellen tüntetők kormányellenes jelszavakat skandáltak az utcákon.
A központi bank az „ellenségeket„ okolta a riál leértékelődéséért, és 29 embert tartóztattak le olyan gazdasági bűncselekmények elkövetésének vádjával, amelyekért halálbüntetés is járhat. Vasárnap hét embert, köztük a jegybank előző nap leváltott, a devizapiacokért felelős alelnökét és öt devizakereskedőt vetettek börtönbe.
A Haszan Róháni államfő vezette illetékes állami bizottság vasárnap részlegesen feloldotta a külföldi valuták eladási tilalmát, és engedélyezte a váltóknak, hogy piaci árfolyamon adjanak el keményvalutát olyan célokra, mint például külföldi utazás. Ezzel visszavonta azt a rendelkezést, amellyel megtiltották a dollár eladását 42 ezer riál fölötti áron. A döntés hatására erősödött a riál árfolyama a nem hivatalos kereskedésben: míg szombaton egy dollárért 103 ezer riált, vasárnap már ”csak„ 98 500 riált kellett adni.
A testület emellett engedélyezte azt is, hogy a kőolajágazaton kívül tevékenykedő exportőrök keményvalutát adhassanak el importőröknek, valamint törölte az aranyra és a külföldi valutákra vonatkozó korlátozásokat. A létszükségleti cikkeket és gyógyszereket importáló vállalatok továbbra is államilag támogatott árfolyamon juthatnak hozzá keményvalutához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.