BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magas maradhat az infláció

A legfontosabb adatok a héten, amelyekre figyelnek a befektetők, az inflációval kapcsolatosak. Lesznek emellett ipari termelésről kiadott számok, és a román jegybank is kamatdöntő ülést tart.

Az OTP Bank előrejelzése szerint 3,1 százalékon stagnált júliusban a hazai fogyasztói árindex, a Bloomberg konszenzusa (néhány előrejelzés alapján) még magasabb, 3,3 százalékos adatot mutat. Bár havi bázison lassul, éves összevetésben csúcsra, 18 százalék fölé érhetett az üzemanyagok áremelkedése – ezt kompenzálhatta az élelmiszerek és a jövedéki adós termékek éves inflációjának mérséklődése.

Az előrejelzések szerint továbbra is emelkedő árakat mérhetett a KSH Magyarországon
Fotó: Kallus György

Az iparcikkek inflációja továbbra is nullához közeli, a piaci szolgáltatások éves igazítatlan inflációja (az áfacsökkentések hatásának kiszűrése nélkül) 2,5 százalék alatt lehetett. A hatósági árakra a budapesti taxidíjak emelése csak kis hatással lehetett.

 

„Az látszódik, hogy míg az üzemanyagok és egyéb energiaárak magasba emelik a fogyasztói árindexet, az ezeken kívüli termékkörökben csak visszafogott az infláció gyorsulása (a piaci szolgáltatások esetében az áfacsökkentések miatt), vagy inkább az év/év áremelkedési ütem csökkenését láthatjuk (például az élelmiszerek esetében vagy a dohány jövedéki adójának tavalyi emelése esetében a bázisból való kiesés miatt). Mivel arra számítunk, hogy augusztustól kezdve az üzemanyagok inflációs hozzájárulása gyorsan csökken majd, fenntartjuk a teljes fogyasztói árindex visszaesésére vonatkozó előrejelzésünket, vagyis az év végére akár 2 százalék közelébe mérséklődhet a mutató” – mondja Dunai Gábor, az OTP Bank makrogazdasági elemzője.

 

Ugyanakkor a monetáris politika szempontjából érdekes, a gazdasági folyamatokra leginkább reagáló, volatilis tételektől és kormányzati intézkedések hatásától szűrt infláció felfelé halad, az OTP Bank előrejelzése szerint 2019 közepére meghaladja majd az MNB 3 százalékos célját. Ezzel összhangban a jegybank idén ősszel kezdheti el a magasabb inflációs környezettel konzisztens monetáris keretek kialakítását.

Augusztus 10-én az Egyesült Államokból is éreznek friss inflációs adatok. Az OTP szerint az energiaárak emelkedésének következtében az infláció az elmúlt hónapokban 3 százalék közelébe emelkedett, és a maginfláció is hónapok óta magasabb 2 százaléknál, ráadásul a kockázatok továbbra is felfelé mutatnak. A feszes munkaerőpiaci kondíciók, a vámok árfelhajtó hatása, valamint a növekvő nyersanyagárak miatt van esély pozitív meglepetésre az inflációban.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.