Az OTP Bank előrejelzése szerint 3,1 százalékon stagnált júliusban a hazai fogyasztói árindex, a Bloomberg konszenzusa (néhány előrejelzés alapján) még magasabb, 3,3 százalékos adatot mutat. Bár havi bázison lassul, éves összevetésben csúcsra, 18 százalék fölé érhetett az üzemanyagok áremelkedése – ezt kompenzálhatta az élelmiszerek és a jövedéki adós termékek éves inflációjának mérséklődése.
Az iparcikkek inflációja továbbra is nullához közeli, a piaci szolgáltatások éves igazítatlan inflációja (az áfacsökkentések hatásának kiszűrése nélkül) 2,5 százalék alatt lehetett. A hatósági árakra a budapesti taxidíjak emelése csak kis hatással lehetett.
„Az látszódik, hogy míg az üzemanyagok és egyéb energiaárak magasba emelik a fogyasztói árindexet, az ezeken kívüli termékkörökben csak visszafogott az infláció gyorsulása (a piaci szolgáltatások esetében az áfacsökkentések miatt), vagy inkább az év/év áremelkedési ütem csökkenését láthatjuk (például az élelmiszerek esetében vagy a dohány jövedéki adójának tavalyi emelése esetében a bázisból való kiesés miatt). Mivel arra számítunk, hogy augusztustól kezdve az üzemanyagok inflációs hozzájárulása gyorsan csökken majd, fenntartjuk a teljes fogyasztói árindex visszaesésére vonatkozó előrejelzésünket, vagyis az év végére akár 2 százalék közelébe mérséklődhet a mutató” – mondja Dunai Gábor, az OTP Bank makrogazdasági elemzője.
Ugyanakkor a monetáris politika szempontjából érdekes, a gazdasági folyamatokra leginkább reagáló, volatilis tételektől és kormányzati intézkedések hatásától szűrt infláció felfelé halad, az OTP Bank előrejelzése szerint 2019 közepére meghaladja majd az MNB 3 százalékos célját. Ezzel összhangban a jegybank idén ősszel kezdheti el a magasabb inflációs környezettel konzisztens monetáris keretek kialakítását.
Augusztus 10-én az Egyesült Államokból is éreznek friss inflációs adatok. Az OTP szerint az energiaárak emelkedésének következtében az infláció az elmúlt hónapokban 3 százalék közelébe emelkedett, és a maginfláció is hónapok óta magasabb 2 százaléknál, ráadásul a kockázatok továbbra is felfelé mutatnak. A feszes munkaerőpiaci kondíciók, a vámok árfelhajtó hatása, valamint a növekvő nyersanyagárak miatt van esély pozitív meglepetésre az inflációban.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.