Nem jöttek túl jól Abe Sindzó miniszterelnök számára a gyenge júliusi inflációs adatok a kormányzó Liberális Demokrata Párt szeptemberi tisztújítása előtt. A jegybank (BoJ) ultralaza monetáris politikája által megtámogatott gazdasági reformprogramja, az Abenomics még mindig adós az egyértelműen jó eredményekkel, s ez a pártelnöki posztért újrainduló Abe győzelmi esélyeit aligha javítja.
Az infláció nemhogy a lazító programból való kihátráláshoz célként meghatározott 2 százalékot, de még annak a felét sem éri el:
júliusban például az energiaárakat tartalmazó, de a szezonálisélelmiszer-árak hatásától szűrt maginfláció éves értéke 0,8 százalék volt, annyi, mint az előző hónapban, kevesebb viszont a 0,9 százalékos elemzői konszenzusnál.
Sőt, a Thomson Reuters elemzői szerint az utóbbi időben nem a fogyasztás bővüléséből következő inflációs nyomás, hanem inkább az energia drágulása tartja viszonylag magasan az árindexet. Nagyon úgy tűnik, hogy jegybanki eszközökkel nem lehet megváltoztatni a deflációtól való félelmen alapuló japán vállalatvezetői beidegződéseket, s a cégek maguktól alig hajlandók emelni az áraikat, attól tartva, hogy elveszítik árérzékeny vásárlóikat.
A kormány most egy kétélű fegyver bevetésével próbál mozgást vinni az inflációba.
A mobilszolgáltatói költségek 40 százalékos megvágását szorgalmazza, arra hivatkozva, hogy az általánosan elterjedt, készülékvásárlással kombinált, hűségidős előfizetői csomagok túl nagy terhet rónak az előfizetőkre.
Az ilyen csomagok átlagos havi díja a három legnagyobb szolgáltatónál – NTT Docomo, KDDI, SoftBank Mobile – 90 dollár körüli. A kormány az árukapcsolást akarja felszámolni, s külön vetetné meg a telefonokat az ügyfelekkel, arra számítva, hogy a náluk hagyott összeget más területeken költik majd el, és az egész fogyasztást fellendítik ezzel.
Csakhogy a japánok legendás megtakarítás kényszerét ismerve ez korántsem biztos – húzza alá Szatosi Oszanai, a Daiwa kutatóintézet közgazdásza. Elemzői számítások szerint egy 40 százalékos áresésnek 0,96 százalékpontos inflációcsökkentő hatása lenne, azaz ha a tervet végrehajtják, kapásból a negatív tartományba löknék az árindexet, s ezzel gyakorlatilag lenulláznák a BoJ eddigi erőfeszítéseit.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.