A most ismert beruházási projektek egyszeri, mintegy 6-8 százalékpontos lökést adnak a következő négy évben – mondta Várpalotai Viktor, a Pénzügyminisztérium főosztályvezető-helyettese a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) éves Vándorgyűlésén.
A potenciális növekedés már az Európai Bizottság (EB) szerint is akkora, mint a kétezres évek elején volt, vagyis megközelíti a 3 százalékot
– mondta Várpalotai Viktor, a Pénzügyminisztérium főosztályvezető-helyettese. A piaci folyamatok alapján történő tőkefelhalmozás a növekedési potenciált is mutathatja, a beruházási ráta idén átlagosan 24 százalékos lehet, ami jövőre tovább emelkedhet az EB szerint is elérheti a 25 százalékot. Ez azért fontos, mert
azok az országok, amelyek nagy gazdasági ugrást tudtak elérni, mind egy eleve magas rátáról (25 százalék körüli) nőttek rendkívül magas szintre, jellemzően 30 százalékra, ez járulhatott hozzá a gazdasági növekedésük felpörgetéséhez is. A magyar beruházási ráta hasonló növelésével két évtized alatt utolérhető az EU átlagos életszínvonala.
A munkaerő-tartalék további kiaknázása is tovább pörgetheti a gazdaságot, ehhez a regionális problémákat kellene kezelni. Míg a Dunántúl jellemzően munkaerőhiánnyal küzd, addig Kelet-Magyarország jelentős munkaerő-tartalékokkal rendelkezik. Mivel a magyar gazdaság mélyen integrált az EU-ba, ezért az európai ciklusokkal együtt mozog a mi növekedésünk is. Várpalotai Viktor összegzése szerint dinamikus növekedés előtt állunk, amit – a korábban említett munkaerőpiaci tartalékok aktivizálása mellett – növekedéstámogató fiskális politikával lehet fenntartani.
A gazdaságpolitika végre kikerült a szorítófogóból, ami lehetőséget teremt arra, hogy a hosszútávú problémákkal is foglalkozzon
– mondta Draskovics Tibor, volt pénzügyminiszter. A kegyelmi állapot egy sor nagyon érdekes és ritkán egybeeső körülmény hatására jött létre. A külső környezet rendkívül kedvező, külső forrásokhoz jutunk, a jegybanki programoknak köszönhetően olcsó a hitelfelvétel. Draskovics Tibor két intézményi tényezőt is kiemelt:
teljes az összhang a Magyar Nemzeti Bank és a kormány között, illetve soha nem látott parlamenti egység és támogatás van a kormány mögött, ami a reformok véghezvitelét segíti.
Ehhez képest a pohár félig üres az egykori pénzügyekért felelős tárcavezető szerint: az eredmények jók, de a régióban többen nálunk is sokkal jobban teljesítenek. A beruházási ráta magas, azonban kevés a magánberuházás, az innovációban lemaradtunk és az államadósság csökkenése is lehetne dinamikusabb.
Leginkább az állam működésében van különbség, a magyar állam mérete jelentősen nagyobb, kevésbé transzparens. Az állami tevékenységek versenyszűkítő hatásúak, gondolhatunk itt a Nemzeti Mobilfizetési rendszerre többek között. Mivel a külső tényezők kedvezőtlen irányba változnak várhatóan – külső környezet ciklusa lefelé szálló ágra léo, kevesebb EU-s pénz, dráguló források és munkaerőhiány. A fentiek miatt a magyar növekedés is veszélybe kerülhet. A legnagyobb kihívás most a munkaerőpiaci helyzet, jelentős tömegek nem járulnak hozzá a növekedéshez, ugyanakkor a szociális ellátórendszeren keresztül jelentős költségeket emésztenek fel, ez elsősorban azért nagy probléma, mert eközben a vállalatok azzal küzdenek, hogy nem találnak megfelelő munkaerőt. Draskovics Tibor kifejette:
ezzel a problémával évtizedek óta küzd Magyarország. Fel kell készülni arra, hogy a társadalom többsége hamarosan 50 év feletti lesz, ami teljesen új társadalmi kérdéseket vet fel, el kell kezdeni a gondolkodást, hogy mire ez bekövetkezik, már legyenek megoldási javaslataink.
A klímaváltozás átírja a mostani állapotokat, minden másképp lesz, a mezőgazdaság változása mellett migrációt is beindulhat – hangsúlyozta Draskovics Tibor. A zöld programok magukat tartják fenn, ráadásul növekedésgeneráló hatása is van. Emellett versenyösztönzésre is kell törekedni, az oktatási rendszert pedig úgy kellene kialakítani, hogy évtizedekig ne kelljen átalakítani, ehhez pedig a szakértők és a kormányzat közös, konszenzusos megállapodására lenne szükség. A volt pénzügyminiszter szerint kisebb államra, átlátható szabályozásokra, euróra és erőteljesebb uniós integrációra lenne szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.