Az őszi adócsomagban próbálják meg a hazai gyógyszeripari cégek kéréseit orvosolni – mondta a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) és a Portfolio közös konferenciáján Lengyel Györgyi felkért miniszteri biztos, aki az egészségiparért és egészséggazdaságért felel az Innovációs és Technológiai Minisztériumban (ITM).
A kormányzat tudja, hogy a jövő év februárjától bevezetendő gyógyszer-termékazonosítási rendszer, a szerializáció hatalmas terhet ró a cégekre, ezért az ITM-ben dolgoznak a versenyképességi iparstratégián belül a gyógyszeripari előterjesztésen is.
A Magyosz szerint az új rendszer miatti beruházások közel 20 milliárd forint ráfordítást igényelnek a tagvállalatoktól, csak a hazai kkv-nak mintegy 3-3,5 milliárd forint pluszterhet jelentenek.
Lengyel Györgyi kitért arra is, hogy a Matolcsy György által felvázolt versenyképes fordulathoz elengedhetetlen, hogy a gazdaságfejlesztési stratégiában a kormány a négy kiemelt iparágat (építő-, egészség-, élelmiszer- és kreatív ipart) előkelő helyen kezelje.
A legfontosabb gyógyszeripari célok között említette, hogy 2020-ig az ágazat 6 százalékos GDP-hozzájárulása 8 százalékra emelkedjen; az exportteljesítményt további 10 százalékkal növeljék; s hogy a gyógyszeripar kutatás-fejlesztési tevékenységét a feldolgozóipar arányában 45 százalékon tartsák.
A gyógyszeripar volumenindexe 2016-ról 2017-re hét százalékponttal emelkedett – mondta Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet vezetője. A Magyosz tagvállalatainak exportbevétele 2017-ben megközelítette a 900 milliárd forintot.
A gyógyszeripar kutatás-fejlesztésre a nemzetgazdasági átlag nyolcszorosát költi – emelte ki.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.