Júliusban az ipari termelés volumene 6,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 3,9 százalékkal emelkedett – erősítette meg második becslésében az első becslés adatait a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Ugyanakkor az előző hónaphoz, júniushoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 2 százalékkal csökkent júliusban – ez az adat is megegyezik az első becslésben közölttel.
Az ipari export volumene 3,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 33 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 6,1 százalékkal visszaesett, azonban a feldolgozóipari export 15 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 17,2 százalékkal nőtt.
Az ipar belföldi értékesítése 8,3, ezen belül a feldolgozóiparé 12,4 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest – olvasható a KSH gyorstájákoztatójában.
Az iparon belül
A feldolgozóipari termelés egynegyedét képviselő járműgyártás kibocsátása 6,4 százalékkal elmaradt az
egy évvel korábbitól. A közúti járműalkatrész gyártásának volumene 5,7 százalékkal nőtt, miközben a közúti
gépjármű gyártásáé 19,7 százalékkal visszaesett.
A feldolgozóipari termelésből 11 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva, mind a belföldi, mind az exportkereslet növekedésének köszönhetően.
Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 30 százalékkal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás haladta meg az egy évvel ezelőtti szintjét, amihez az alacsony bázis hatása is hozzájárult. Jól teljesített a másik két vegyipari alág is: a vegyi anyag, termék gyártása 10,9, a gyógyszergyártás 10,0 százalékkal nőtt.
Az ipari termelés mindössze egy régióban, Közép-Dunántúlon csökkent (3,0 százalékkal) az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékű volumenbővülés Pest régióban (16,3 százalék) volt.
Az ipari termelés az év első hét hónapjában 3,9 százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 1,9, a 36 százalékot képviselő hazai értékesítésé 6,1 százalékkal bővült.
Magyarország minden régiójában emelkedett a termelés, a legnagyobb mértékben Pest régióban (9,3 százalék), a legkevésbé Nyugat-Dunántúlon (1,4 százalék).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.