BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drága Törökország

A vártnál jóval nagyobb mértékben emelkedett az infláció Törökországban, emellett az Európai Parlament is visszatart mintegy 70 millió eurónyi támogatást.

Úgy tűnik súlyos problémákkal küzd Törökország: nem elég hogy az ország várakozásokon felül drágul, de a jogállamiság helyzete miatt az Európai Parlament is visszatart mintegy 70 millió eurónyi támogatást.

Rettentő mértékben drágul Törökország

A török statisztikai hivatal szerdán közzétett jelentése szerint tavaly szeptemberhez képest 24,52 százalékkal, augusztushoz képest pedig 6,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Elemzők 3,6 százalékra várták a havi összevetésű inflációt.

Augusztusban éves szinten 17,9 százalékos , havi szinten pedig 2,3 százalékos emelkedést mértek. Mindkét hónapban közel 15 éves csúcson állt az infláció, a pénzromlás üteme utoljára 2003 végén volt ilyen magas.

A termelői árak éves összevetésben 46,15 százalékkal, az előző hónaphoz képest pedig 10,88 százalékkal ugrottak meg augusztusban, jelentősen gyorsult az ütem a júliusban mért 32,13, illetve 6,6 százalékhoz képest.

Fotó: AFP

Az adatok jól tükrözik, hogy a devizaválság egyre súlyosabb hatást gyakorol a szélesebb gazdaságra és a fogyasztókra. A török líra árfolyama mintegy 40 százalékkal gyengült a dollárhoz képest idén amiatt, hogy a török államfő próbál nyomás gyakorolni a monetáris döntéshozókra, illetve súlyos diplomáciai vitába keveredett az Egyesült Államokkal.

A friss adatok közzététele után tovább gyengült a líra. Szerda délelőtt fél tízkor a dollárt 1,12 százalékos pluszban, 6,0519 török lírán jegyezték, de napi csúcsán 6,0972 lírán is forgott.

A török jegybank már az augusztusi adatok után jelezte, hogy intézkedésekre készül, mert „az inflációs kilátásokat illetően a közelmúltbeli fejlemények komoly kockázatokat jelentenek az árstabilitásra”. Így szeptember 13-i ülésén a piaci várakozásokat meghaladó kamatemelést hajtott végre: 17,75 százalékról 24 százalékra emelte meg az egyhetes repokamatot, hogy kordában tartsa az inflációt és megfékezze a devizaválságot.

A török jegybankra hosszú ideje két irányból egymással ellentétes hatású nyomás nehezedik.

Egyfelől a piacok kamatemelésre ösztökélik a vágtató infláció megfékezésének érdekében, másfelől viszont az államfő azt várja el, hogy tartsa alacsonyan a kamatokat a gazdasági növekedés támogatásának érdekében. A magasabb kamat segít kordában tartani az inflációt és erősíti a nemzeti valutát. A gyengébb líra egyebek között azt eredményezi, hogy a cégeknek nehezebb fizetni külföldi devizában fennálló adósságaikat.

Ettől sem lehetnek boldogok a törökök

Az Európai Unió (EU) társjogalkotó szervei – a tagállamok kormányainak tanácsa és az Európai Parlament – tavaly novemberben 70 millió eurónyi támogatás visszatartása mellett döntöttek egészen addig, amíg Törökország mérhető és elegendő javulást nem ér el a jogállamiság, a demokrácia, az emberi jogok és a sajtószabadság területén.

A hatalmas többséggel megszavazott határozatban rámutattak: az Európai Bizottság éves jelentése szerint Törökország jelentősen távolodik az EU-tól, a hatékony fékek és ellensúlyok meggyengítésével különösen a jogállamiság és az alapjogok területén, így nem teljesültek a korábban meghatározott feltételek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.