Az árubeszerzéses közbeszerzéseknél 2015 novemberétől 25 millió forint volt az összeghatár, s bár ezt 2017 januárjában már 40 millióra emelték, a hatályos rendszer is hátráltatja a cégeket a projektek kivitelezésében – mondta lapunak Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója.
Elvileg 4-5 hónap alatt is le lehetne folytatni egy közbeszerzési eljárást, a gyakorlatban mégis sokszor 8-10 hónapig elhúzódik a folyamat. Ezzel szemben
a háromajánlatos módszerrel az egyszerűbb beszerzéseket néhány hét alatt le lehetne bonyolítani, de az összetettebbekre is elegendő lenne egy-két hónap.
Essősy szerint a közbeszerzési kötelezettség még a minisztériumoknak, állami háttérintézményeknek és önkormányzatoknak is fejfájást okoz, nemhogy az ebben járatlan kisvállalkozóknak. Ha például valaki hosszú évek óta visszatérően egy német gyártmányú munkagépet szerez be, gondban lehet később a karbantartással, ha egy számára addig ismeretlen japán márka kerül ki a tenderből győztesen.
A szakember azt is felvetette, előremutató lenne, ha visszamenőleg is eltörölnék a kötelezettséget, Essősy véleménye szerint ez nagy lendületet adna az uniós fejlesztéseknek, de így sem szűnne meg az ajánlatok versenyeztetése.
A kötelezettség eltörlése teremtené a legtisztább helyzetet, de az is növelné a cégek mozgásterét, ha a közbeszerzési értékhatárt 40-ről például 100 millió forintra emelnék fel
– húzta alá lapunknak Tóth Ádám, a European Conformity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet ügyvezetője.
Kiemelte, hogy különösen a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop), és a Vidékfejlesztési programban (VP) veszélyezteti a projektek megvalósítását a hatályos közbeszerzési törvény, a csúszás miatt sok esetben legfeljebb a támogatói előleggel számolhattak el eddig a kedvezményezettek. Jellemző példa a Ginopban a termelési kapacitásbővítő, illetve a gyors növekedésű, úgynevezett gazellavállalkozások pályázata, a VP-ben pedig az élelmiszeripari és a borászati felhívás. Tóth Ádám Ferenc rámutatott, hogy azért is okoz nehézséget a projektgazdáknak kordában tartani a fejlesztéseket, mert az elmúlt másfél-két évben számos kivitelezés költsége 30-60 százalékkal is emelkedett a munkaerőhiány és az építőanyagárak elszabadulása miatt – ez főként az üzemcsarnok-építéseknél és a telephelyfejlesztéseknél okoz fennakadásokat.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.