A 2018. januártól novemberig terjedő időszakban az államháztartás központi alrendszerének hiánya 1842 milliárd forint volt – derült ki a Pénzügyminisztérium részletes államháztartási adataiból. A központi költségvetés hiánya 1856 milliárd forintot tett ki. Az elkülönített állami pénzalapok 40 milliárd forintos többlettel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 26 milliárd forintos deficittel zártak. Novemberben a központi alrendszer hiánya 164 milliárd forint volt.
Tartható a 2,4 százalékos, uniós módszertan szerinti (ESA) államháztartási hiánycél, sőt a kitűzött célnál kedvezőbben, 2 százalék körül alakulhat a deficit, az adósságráta pedig 71 százalékra csökkenhet a Pénzügyminisztérium előrejelzése szerint.
A kedvezőbb fiskális várakozásokban fontos szerepet játszik, hogy a tárca frissített prognózisa szerint idén 4,6 százalékkal emelkedhet a GDP, ami elsősorban a vártnál kedvezőbb harmadik negyedéves, 5,2 százalékos, szezonálisan és naptárhatással igazított növekedési adatnak köszönhető.
A Világgazdaságban múlt héten megjelent interjúban Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár már úgy fogalmazott, hogy a tervezettnél nagyobb gazdasági növekedésnek és az adóbevételeknek köszönhetően lehet alacsonyabb a hiány a tervezettnél. Az államháztartási adatok alátámasztják a nagyobb bevételeket:
2018 novemberéig az általános forgalmi adóból 344 milliárd, a személyi jövedelemadóból 235 milliárd, a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokból 247 milliárd, míg a jövedéki adóból 81 milliárd forinttal több folyt be, mint az elmúlt év azonos időszakában.
A nagyobb bevételeket elsősorban a béremeléseknek, a foglalkoztatottság bővülésének és az adókedvezmények emelésének tulajdonítja a tárca, mivel ezek mindegyike emeli a gazdasági növekedés motorjának számító fogyasztást.
Miután novemberben tetemes, 102 milliárd forintnyi uniós bevétel érkezett, már 575 milliárd forintra emelkedtek a Brüsszel által Magyarországnak megtérített összegek – részletezi a közlemény. Banai Péter Benő korábbi várakozásai szerint az idén decemberben még több százmilliárd forintnyi uniós pénz folyhat be az államkasszába. Az uniós előlegek november végéig 1737 milliárd forintot tettek ki, emelve a pénzforgalmi hiányt is. Az államtitkár szerint, míg az idén az ESA-deficitnél magasabb lehet a pénzforgalmi hiány, addig az Európai Bizottságtól érkező pénzek révén jövőre fordulhat a trend, és az európai módszertan szerinti egyenlegnél kedvezőbb lehet a pénzforgalmi mutató.
A teljes cikk a Világgazdasás csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.