BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezúttal is kamattartással számolnak a befektetők

Váratlan monetáris döntésektől és a piacot megrázó adatok közlésétől mentes hét elé nézünk. A piacokat továbbra is a kereskedelmi háború és a Brexit fejleményei, illetve a vállalati gyorsjelentések tartják izgalomban.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) sokáig a laza monetáris politika szükségessége mellett állt ki, az elmúlt hónapokban azonban az inflációs kockázatok emelkedésével párhuzamosan fokozatosan változtatott a kommunikációján. A növekedés támogatása helyett egyre inkább előtérbe került az inflációs folyamatok fontosságának hangsúlyozása. Jóllehet, az utóbbi hónapokban az energiaárak mérséklődésével párhuzamosan az infláció fokozatosan csökkent, ám az MNB által figyelt adószűrt maginfláció még mindig magas, 2,9 százalékon áll. Nagy Márton, az MNB alelnöke ezzel kapcsolatban egy hó közepi bécsi konferencián elmondta, hogy ha a mutató értéke eléri a 3 százalékot, elkezdődhet a monetáris szigorítás, ami első körben az FX-swap-állományok csökkentését hozná. Az alelnök szerint erre akár a következő hónapokban sor kerülhet. Nagy szavaira forinterősödési hullám indult, az euróval szemben a kurzus szűk két hét alatt a 323,5 forintos szintről 317,6-re süllyedt.

Módos Dániel, az OTP Elemzési Központ stratégája szerint a jegybank megváltozott kommunikációja nem ígér érdemi elmozdulást a korábbiakhoz képest. Az MNB korábban azt kommunikálta, hogy 2019 közepétől elindulhat egy óvatos, lassú kamatemelés. Ez az időpont akkor módosulhat, ha az inflációs kockázatok emelkednek. A mostani, megváltozott kommunikáció lényegében ennek az esetnek a realizálódása. Előretekintve a legfontosabb kérdés, hogy az MNB milyen mértékű és lefutású szigorításon gondolkodik. Az eddigi tapasztalatok szerint van rá esély, hogy a szigorítás csak megfontolt ütemben fog történni. Az viszont bizonyosnak tűnik, hogy a keddi kamatdöntő ülésén a monetáris tanácsnak nem lesz oka változtatni a 0,9 százalékon beragadt irányadó rátán.

Ahogyan az sem várható, hogy a lényegesen nagyobb figyelemmel követett dollárkamat újabb emeléséről dönt kedd–szerdai ülésén a jegybanki szerepkört betöltő Federal Reserve nyílt piaci bizottsága, vagyis a ráta marad a 2,25–2,50 százalékos sávban. Erre egyébként már korábban is tett utalást a jegybank, okként az amerikai–kínai kereskedelmi háború eszkalálódását, valamint a lassuló amerikai növekedést jelölte meg. Bár az USA-ban a munkaerőpiaci kondíciók feszesek, és a maginfláció hosszú hónapok óta stabilan 2 százalék felett tartózkodik, egyre több konjunktúraadat utal a gazdasági növekedés lassulására. Ráadásul a több mint egy hónapig elhúzódó, pénteken két hétre átmenetileg felfüggesztett kormányzati leállás miatt több fontos amerikai adatot nem tettek közzé, ami megnehezítheti a jegybank számára a tisztánlátást. A fentieken túl pénteken fontos munkaerőpiaci adatok is érkeznek.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.